Zonguldak Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Renault Symbol
Renault Symbol
Ekonomik
Benzin
Manuel
Günlük
$27,86
Renault Clio HB
Renault Clio HB
Mini
Benzin
Manuel
Günlük
$27,86
Fiat Egea
Fiat Egea
Orta Sınıf
Benzin
Manuel
Günlük
$29,02
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Geniş
Dizel
Manuel
Günlük
$34,82
Renault Captur Hybrid
Renault Captur Hybrid
SUV
Benzin
Otomatik
Günlük
$45,27
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Üst Sınıf
Dizel
Otomatik
Günlük
$45,27
Mercedes C-180
Mercedes C-180
Lüks
Benzin
Otomatik
Günlük
$81,26
Monday, October 25, 2021 ve Monday, November 1, 2021 tarihleri arasında yapılacak olan rezervasyonun günlük fiyatıdır. Daha ileri tarihli rezervasyonlarınız için günlük fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Tarihi M.Ö 2500 yıla kadar dayanan Zonguldak, Karadeniz’in batısında yer alır. Karadeniz’e kıyısı olmasının yanı sıra, deniz ticaretinin kapısı durumunda olan bir liman kentidir. Hitit İmparatorluğu döneminde adı Palla olup, Roma ve Bizans egemenliğine girmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in fethi ile sancaklara bağlanan Zonguldak, Tanzimat’tan sonra eyalet olmuştur. Sanayi Devrimi’nden sonra sanayide ve pek çok anlamda kömür kullanılmaya başlandı. Osmanlı’da kömürün önemini anlayarak madencilik faaliyetlerine başladığını duyurdu. Fakat ilk olay 1829 yılında Uzun Mehmed isimli biri ilk kömüre rastladı. Devlet tarafından mükafatlandırıldıktan sonra Zonguldak’ta anısı için anıt dikildi. Zonguldak kara elmas olarak adlandırılan kömürün zengin yataklarına sahiptir. Bu yüzden temel geçim kaynaklarından biri madenciliktir. Cumhuriyet’ten sonra il olan Zonguldak’ta pek çok yatırım yapıldı. 

Bir dönem maden ocakları Fransız şirketler tarafından yönetiliyordu. Fransızlar bölgeye zone, halk ise Göldağ diye sesleniyordu. Zongöldağ zamanla Zonguldak ifadesine dönüştü. Bir Karadeniz şehri olması nedeniyle iklimi sürekli yağışlıdır. Diğer şehirlere göre daha soğuk olmasının yanında, plato, ova, dağ gibi çeşitli yeryüzü şekillerine sahiptir. Farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü Zonguldak’ta tarihi ve doğal güzellikler bir arada bulunur.

Zonguldak'ın Tarihi Mekanları

Tarihin pek çok döneminden izler taşıyan Zonguldak deniz şehri olmasının güzelliğinin yanında tarihi güzellikleriyle de görülmesi gereken yerlerdendir. 1870 yılında 2. Abdülhamit döneminde sancak beyi tarafından yaptırılan Halit Paşa Konağı bu güzelliklerden biridir. Ereğli Müzesi olarak da adlandırılır ve Roma, Bizans, Osmanlı döneminden sütunlar, anıtlar, mezarlar, lahitler birlikte yer alır. 

Zonguldak Çaycuma’da yer alan Filyos antik bir kenttir. Tieion Antik Kenti olarak da adlandırılır. Tios adlı bir rahibin kurduğuna inanılır. Bizans ve Roma’da dini ve ticaret merkezi olarak görülmüş; Osmanlı’da ise sadece bir balıkçı köyü olarak kullanılmıştır. Antik kentten geriye tiyatro, kale, tapınak su kemeri gibi kalıntılar kalmıştır. Arkeolojik çalışmalar günümüzde sürdürülmekle birlikte yeni kalıntılara rastlanmaktadır. Yine Filyos Antik Kenti’nde yer alan Filyos Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir. Fakat kale Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmektedir. Tarihi bir gezinin ardından denize girip serinlemek isterseniz Filyos plajı da alternatiftir. 

Sadrazam Köprülü Mehmet tarafından yaptırılan Köprülü Camii tarihi dokunun korunduğu mekanlardandır. Fatih Sultan Mehmet tarafından dikimi yaptırılan çınarlarla hem tarihi hem de doğal güzelliğin birlikte tadını çıkarın. Fetih Çınarları olarak bilinen sekiz tane çınar altında hem tarihe bir yolculuk yapabilir hem de altında dinlenebilirsiniz.

Zonguldak'ın Tarihi Güzellikleri

Zonguldak plajları ve doğa tarafından oluşmuş yapılarıyla pek çok farklı alternatif sunar. Termal kaynaklar açısından zengin olan Türkiye’nin önemli kaplıca kaynaklarından biri de Zonguldak’tır. Kozlu ilçesi Aşağıçayır’da yer alan Ilıksu Çayırları termal su kaynakları ile yerli yabancı turistin uğrak yerlerindendir. Suların özellikle mide ve bağırsak rahasızlıklarına ilaç olduğu söylenir. Termal suyun dışında Zonguldak’ta şifa kaynağı olarak adlandırılan diğer mekan Gökgöl Mağarası’dır. Eşsiz güzelliğinin yanında astıma şifa olduğuna inanılır. 2001 yılında turistlerin ziyaretine açılan mağaranın bir bölümüne Adtım Salonu adı verilmiştir. 

Ereğli İnönü Mahallesi’nde yer alan Cehennemağzı Mağarası halk arasında Koca Yusuf Mağarası diye adlandırılır. Mağara geçmişte kilise amaçlı kullanılmış, sıra halinde üç mağaradan oluşur. Su ve taşlardan oluşan bu mağaralar gelen ziyaretçilerini güzelliği ile büyülemektedir. Çayırcuma’da yer alan Çayır Köyü Su Mağarası, salon olarak adlandırılan devasa odaya sahip Sofular Mağarası diğer yeraltı güzelliklerindendir.

Yeraltından yukarı yeşil ve mavinin birleştiği güzelliğe dönmek isteyenler için Çitdere Tabiat Koruma Alanı doğru tercihtir. Aslında Karabük sınırlarında yer alır; ama Zonguldak’a olan yakınlığı nedeniyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Farklı ağaç, bitki türleri ve hayvan türlerinin birlikte yaşamlarını sürdürdüğü Çitdere Tabiat Koruma Alanı karaca, vaşak gibi nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan türleri de yaşatmaya çalışır. 

Zonguldak'ta Spor ve Macera

Son zamanlarda ülkemizde popüler hala gelen curling’in sınırları Zonguldak’a kadar ulaştı. Curling bir buz zemin üzerinde oynanan takım oyunudur. Karaelmas Kemal Köksal Stadı Kapalı Tribünün hemen altına curling pisti yapımına 2018 yılının ilk aylarında başlandı. 2019 yılının yaz aylarına doğru körling sahasının hizmete açılacağı tahmin ediliyor.

Zonguldak'ta Ne Yemeli, Ne İçmeli

Zonguldak diğer Karadeniz şehirleri gibi zengin bir mutfağa sahiptir. Engebeli arazi koşulları mutfağın çeşitliliğine engel olmamıştır. Zonguldak mutfağına buğday ve un hakimdir. Un çorbası olan uğmaç ve malay gidince mutlaka tadılması gereken lezzetlerdir. Mutfak kültürlerinde maden ocağı çalışanlarının etkisi büyüktür. Ceviz, şeker ve mısır ununun bulamaç haline gelmesiyle oluşan malay, tereyağ soğan gibi lezzetlerin ilavesiyle tuzlu da tüketilir. Ormandan toplanan kuzu kestaneleri fırında, ateşte, ocakta pek çok pişirme yöntemiyle sofralara gelir. Aynı şekilde sadece Ereğli’de yetişen  Osmanlı çileği de mutlaka tadılması gerekenlerdendir. 

Zonguldak'a Nasıl Gidilir

Bir liman şehri olan Zonguldak’a deniz, kara, hava ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilir. İstanbul’a 331, Ankara’ya 275 km mesafededir. Ankara’dan özel aracınızla yaklaşık 3-4 saat arasında, İstanbul’dan ise 4-5 saat arasında ulaşabilirsiniz. Türkiye’den tüm şehirlere otobüslerle gidilebilir. Zonguldak’a yaşadığınız şehirde bulunan otobüs şirketlerinden birini tercih edebilirsiniz. Otobüs terminalinden sonra şehir merkezi 1 saat uzaklıktadır. Bu mesafeyi de aynı şekilde otobüs, taksi, dolmuş kullanarak alabilirsiniz. Sadece Ankara ve Karabük üzerinden geçen trenler de alternatifler dahilindedir. Özel araçla seyahat etmeyi seviyor fakat kişisel araca sahip değilseniz. Her şehirde hizmet veren araç kiralama şirketlerini kullanabilirsiniz. 2019 yılının ilk aylarında son uçuşunu yapan Çaycuma Zonguldak Havalimanının faaliyetlerini durduğunu unutmayın. Fakat havalimanının kısa bir süre sonra faaliyete geçeceği yetkililerce açıklandı. Eğer şehri gezmek istiyorsanız unutmayın ki bir araçla yolda olmak daha rahattır.

Zonguldak Teslim Noktaları ve Havalimanları

1 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Zonguldak rent a car sizlere hizmet veriyor.

Zonguldak Havalimanı
Havalimanı

Ne yenir, ne içilir?

Zonguldak oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Zonguldak Cafe Corner
Cafe Corner
Gazipaşa Gazipaşa Cad.
Zonguldak Starbucks
Starbucks
İncivez, Milli Egemenlik Cad. No:130 Demirpark AVM
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Zonguldak Şehzade Cafe & Restaurant
Şehzade Cafe & Restaurant
Nihat Kantarcı Caddesi
Zonguldak Starbucks
Starbucks
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Zonguldak Yeşilçam Kahve Evi
Yeşilçam Kahve Evi