Lüks

Son zamanların en popüler hizmetlerinden biri olan lüks araç kiralama, aynı zamanda en çok memnun kalınan rent a car hizmetleri arasında yer alıyor. Hal böyle olunca da birçok kişi gerek seyahatlerinde gerekse günlük hayatında araç kiralamaya yöneliyor. Bir aracı satın almaktan çok daha az maliyeti olan kiralama işleminin avantajları bununla da sınırlı değil elbette. Vergiler, kasko ve sigorta masrafları, araç bakımları, muayenesi gibi uzun ve yorucu işlemler kiralama hizmeti sayesinde büyük bir sorun olmaktan çıkıyor. Kullanıcıya da keyif içerisinde tatilini yapmak kalıyor. Peki, hem bireysel hem de kurumsal kullanımlarda farkını ortaya koyan lüks araçları kiralarken nelere dikkat etmeli?

Lüks Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralama yaygın bir hizmet olsa da lüks araç kiralamada hala soru işaretleri devam edebiliyor. Bunun nedeniyse bu araç tipinin her kesime ve seyahate hitap etmemesi. Genellikle iş bağlantıları, VIP servisler ya da uzun süreli seyahatlerde tercih edilen lüks araba kiralama işlemi klasik işlemlerden çok da farklı değil. Ancak kiralanacak aracın değeri arttığından dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar var. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkün.

Araç kiralayacağınız yerin yasal olmasına ve kiralama işlemi için gerekli belgelerinin bulunduğuna emin olun. Aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz.
Kiralama hizmetini veren firmadan teslim alacağınız aracın bakımını ve tamirini üstlenen servis listesini mutlaka alın. Bu sayede araç kullanım esnasında meydana gelen sorunları kime danışacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Lüks araçların kilometreleri de oldukça önemli konularındandır. Bu nedenle araç teslimi sırasında kilometre bilgilerini firma sahibi ile birlikte sözleşmenize not edin.
Lüks oto kiralama öncesinde imzalayacağınız anlaşma diğer araç kiralama anlaşmalarına göre daha detaylı ve uzun olabilir. Tüm anlaşmayı sıkılmadan ve atlamadan okumalısınız.
Bazı firmalar araç kiralama işleminin fiyatını belirledikten sonra araca dahil edeceği ekstralar için ayrı bir ücret talep edebilir. Örnek olarak bebek koltuğu talebiniz karşısında bu gibi durumla karşılaşmanız mümkün. Firmanızla sorun yaşamamak adına ekstra ücrete giderek detayları konuşmalısınız.
Lüks araçlar gösterişli olduğundan araçta meydana gelen herhangi bir çizik ya da darbe büyük bir sorun olacaktır. Bu nedenle aracı teslim alırken özellikle dış yüzeyi iyice incelemeli ve eğer bir çizik ya da darbe varsa bunu firma sahibiyle sözleşmeye not etmelisiniz. Aksi takdirde araç teslim sırasında sorun yaşayabilirsiniz.
Kurumsal firmanız için bir lüks araç kiralayacaksanız eğer aracın tüm detaylarını, iç tasarımı ve donanımlarını dikkatlice incelemelisiniz. Olumsuz detaylar imajınıza zarar verebilir.
Aracı teslim alırken yakıt seviyesini mutlaka kontrol edin ve bunu sözleşmeye not edin.

Lüks Araç Kiralama Şartları

Lüks araçlarda da ekonomik araçlarda da kiralama şartları hemen hemen aynıdır. Ancak lüks araç kiralama şartlarında bazı detaylar büyük önem taşır. Fiyat olarak diğer araçlardan farklı olan ve yüksek değerleri nedeniyle ayrı bir kategoriye alınan lüks araçların kiralanma şartları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Lüks araç kiralamada yaş sınırı önemlidir. Kiralama işlemini ancak 28 yaşından büyükler yapabilir.
Lüks araç kiralarken ehliyet süresine de dikkat edilir. Minimum 3 yıllık ehliyeti olanlar kiralama işlemini gerçekleştirebilir. Bu durum ekonomik ve orta sınıf araçlarda 2 yıldır.
Ek sürücü olacaksa eğer sözleşmeye bunun yansıtılması gerekir.
Kredi kartına uygulanacak provizyon işlemi için kart limiti olmalıdır. Depozit de aynı görevi görür. Bu durum mevcut kaza veya ceza durumları içindir. Bu durumlar yaşanmazsa eğer paranız iade edilir.