Kars Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Kars 1534 yılında Osmanlı tarafından fethedilmiş, daha sonra işgale uğraşmış ve 1548 yılında yine Osmanlı tarafından fethedilmiştir. Kars Osmanlı dışında Selçuklu, Urartu gibi tarihin pek çok devleti tarafından ilgi çekici görülmüş ve fethedilmiştir. Bulunduğu bölge Anadolu’nun kapısı görevi görmesine neden olur. Yılın büyük çoğunluğunda beyaz bir örtü ile kaplanan şehir filmlere, kitaplara, sanata konu olmuştur. Güzelliği ile büyülenen yazarlar şehri satırlarına dökmüştür. Orhan Pamuk’un Kar kitabı, Cemal Süreya’nın satırları örneklerindendir. Puşkin Kars’a yolculuk yaptığında şehrin güzelliğinden o kadar büyülenmiş ki karısına yazdığı mektuplarda hayranlığını dile getirmiştir.

Kars’ın kelime kökeni milattan önce Kafkaslardan bölgeye gelip yerleşen Bulgar Türkleri’nin Karsak oymağından gelir. Şehrin kelime anlamı Eski Türkçe’ye dayanır. Karsak bir çöl tilkisinin adıdır. Gürcüler Kars’a Karis Kalaki yani kapı şehri demektedir. Kars halkı özellikle Osmanlı-Rus Savaşı sırasında gösterdiği yiğitiliklerle adını tarihe yazdırmıştır. Bölgeyi sürekli işgal ettikleri için günümüzde hala izleri görülen Rus mimarisi şehirde az da olsa kalmıştır. Şehir daha sonra dünya savaşı sırasında ve sonrasında Kurtuluş Savaşı’nda işgale uğrar. 1920 yılında Kazım Karabekir tarafından şehir kurtarılır ve Moskova Antlaşması ile Türkiye sınırları içinde kalır.

Kış mevsiminin en sert geçtiği şehirlerden biridir. Karasal iklim nedeniyle yazlarda sıcak geçmez. Hatta çoğu zaman serin veya ılık geçer.

 

Kars’taki Tarihi Mekanlar

Arpaçay’da yer alan Ani Harabeleri yüzyıllar süren bir tarihe tanıklık etmiştir. Nice savaş ve farklı uygarlık, medeniyet görmüş, ev sahipliği yapmıştır. Diğer adı 1001 Kilise Şehri olan alan eskiden şehrin en önemli merkezi konumunda yer almıştır. Harabelerde kilise, anıt mezarları ve şapeller yer alır. Harabelerde arkeolojik kazılar devam ederken bölge Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alır. Önümüzdeki yıllarda listeye tamamen dahil olması bekleniyor. Harabelerde Bizans, Selçuklu, Ermeni,Gürcü, Osmanlı izlerini görmek mümkündür. Harabeler aynı zamanda ipek yolu üzerinde yer aldığı için zengin bir kent olmuştur. Tarihte zengin bir kent olduğu için çeşitli uygarlıkların mimarisini birlikte görmek mümkündür. Yolunuz bir gün bu uzak şehre düşerse mutlaka Ani Harabeleri’ni görerek bu atmosfere dahil olun.

Kars Kalesi Sultan Melik İzzetin tarafından yaptırılmıştır. Kaleden günümüze çok az şey kalmıştır. İşgaller ve Timur tarafından işgal edilmesinden sonra kale harabeye dönmüştür. Aynı şekilde Rus işgali sırasında da kale hırpalanmıştır. Hala görkemli havasını koruyan kalenin içinde cephanelik, koğuşlar, mescit ve Celal Baba Türbesi yer alır. Çeribaşı kapısı, Sukapısı, Kağımaz, Behram ve Bayrampaşa kapıları bulunur. Kale sit alanı ilan edilmiştir.

Topçuoğlu Hamamı 1742 yılında yılında yaptırılmıştır. Diğer bilinen ifadeleri Mazlumağa Hamamı ve Puşkin Hamamı’dır. Puşkin 1829 hamama gelmiş ve buraya hayran olmuştur. Bu yüzden hamamın bir odası Puşkin müzesine dönüştürülmüştür. Hamamın niş süslemeleri,

rtgen planlı ve düzgün kesme bazalt taşından inşa edilmiş. Mazlumağa Hamamı olarak da bilinen Topçuoğlu Hamamı'nın iç mekanında yer alan sağır kemerler ve niş süslemeler hamamın şahane bir güzelliğe sahip olmasına neden olmuştur. Hamam belediye tarafından restore edildikten sonra kültür merkezi amaçlı kullanıma açılmayı bekliyor.

Kaleiçi’nde bulunan Havariler Kilisesi’nin diğer adı Kümbet Camii’dir. Bir kiliseye neden cami denir diye şaşılabilir. Fakat kilisenin mimarisi o kadar Selçuklu kümbetlerine benzer ki halk o yüzden bu ifadeyi kullanmıştır. Bagrat Kralı Abbas II. Takavor tarafından 12 Havari için yaptırılmıştır. Uzun yıllar Rum Ortodoks Kilisesi olmuştur. Kubbenin hemen altında 12 Havarinin simgeleri görülebilir.

 

Kars’ın Doğal Güzellikleri

Kars aylarca kar örtüsünde saklıyken ayrı, ilkbaharda karlar erimeye başladığında ve sular yükselince ayrı bir güzelliğe sahiptir. Adeta bir kartpostal gibidir. Her mevsim ayrı fotoğraf veren bir kartpostal. Çıldır Gölü bu güzelliğin en büyük şahididir. Göl donunca bambaşka, baharda bambaşkadır. Tertemiz sulara sahip gölde kış mevsiminde bile balık tutulur. Üstelik sizin için tutulan bu balıklar etrafta bulunan restoranlarda pişirilir. Gölde balık tutmak için delikler açılır. Fakat aynı delik ertesi güne kalmaz. Hava o kadar soğuktur ki anında kapanmaya, buz tutmaya başlar. Şehre yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta olan göl buz tutunca, Çıldır Göl Festivali ve Aşık Şenliği düzenlenir. Eğer gezi amaçlı geliyorsanız bu zamanlarda çok keyifli anlar geçirmeniz garantidir.

Sıradağlardan olan Allahuekber Dağları ve Asboğa Gölü şehrin doğal güzelliklerindendir. Turizme kazandırılmaları için çalışmalar yapılmaktadır. Bir Ramsar alana sahip Kuyucuk Gölü, doğanın güzelliğine diğer örnektir. Ramsar sulak alanlara verilen bir ifadedir. Bu ifadeye sahip olan alanlar, çeşitli bilimsel çevrelerden onay almalı ve önemli bir bölge olmalıdır. Kuyucuk Gölü Ramsar statüsünü almaya gerekli kriterlerin neredeyse tamamına sahiptir. Kuyucak Gölü Kuş Cenneti’nde dünyada artık nesli tükenme nojtasına gelen bozkaz, sakarmeke, angut, batağan gibi binlerce kuşa ev sahipliği yapar.

 

Kars’ta Spor ve Macera

Kars gibi soğuk iklimin hakim olduğu bir bölgede spor ve adrenalinde ona göre şekillenir. Dağlık bir alanda olduğu için dağcılık, tırmanma gibi adrenalini yüksek aktiviteler yapılabilir. Diğer taraftan sürekli yağan kar son yıllarda kayak turizmini bölgede canlandırmıştır. Sarıkamış Kayak Merkezi bu amaçla kurulmuştur. Şehre 50 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezinde aynı zamanda konaklama seçenekleri de bulunur. Diğer kayak merkezi Kars-Sarıkamış'ta bulunan Cıbıltepe Kayak Merkezi’Dir. Kayak merkezi Çamurlu Dağ’da bulunur.

 

Kars’ta Ne Yenir, Ne İçilir?

Kars sahip olduğu sert iklim nedeniyle hayvancılığın geliştiği bir bölgedir. Geçmişte sadece ailelerin kendi için yaptıkları bu faaliyet son yıllarda ticari amaçlarla yapılmaya başladı. Hayvancılık, bal, kaşar gibi üretimler Kars mutfağının ülke içinde öne çıkmasına neden oldu. Kars kaşarı artık pek çok evin kahvaltılarında baş köşede yer alıyor. Aynı şekilde kaz da son yıllarda tüketimi artan hayvanlardan oldu.

Savaş zamanında işgal altındayken bölgeye ak patates, diğer anlamıyla kartop bitkisi geldi. Kapusta ve kete de bu yıllardan sonra Kars mutfağının demirbaşları olmaya başladı. Kars’a gelmişseniz eğer bir tür un çorbası olan hörre, umaç helvası, bozpaşı denemeden gelmeyin deriz. Keteyi sabah akşam çayın, yemeğin yanında tüketebilirsiniz. Hatta yanınızda da götürmenizi tavsiye ederiz. Pek çok yörenin kendine has bir mantı geleneği vardır. Kars’ta mantının yerini ağızda şölen yaratan hangel alır. Hamur incecik açıldıktan sonra, yine ince ince şerit halinde kesilir ve haşlanır. Süzüldükten sonra, sarımsaklı yoğurt ve sotelenmiş yağ gezdirilir. Tadına da doyum olmaz. Buğdaydan elde edilen bulgurun haşlanıp, üzerine yine yoğurt ve tereyağ gezdirildiği haşılda yöresel lezzetlerdendir. Katmer, feselli, nezik diğer eşsiz tatlardır. Görüldüğü gibi Kars mutfağına yoğun olarak yapılsa da et hakim değildir. Etin büyük çoğunluğunu kaz tek başına karşılar. Fakat Kars mutfağına kış koşulları hakimdir. Buğday, un mutfağın gözdesidir. Tatlılarda da unun hakimiyeti görülür. Hasuda, umaç helvasu unla yapılan müthiş tatlılardır.

 

Kars’a Nasıl Gidilir?

Kars’a ulaşım için karayolu, demiryolu, havayolu kullanılabilir. Öncelikle son yılların en gözde ulaşım ve tatil yolculuğu olan Doğu Ekspresi ile gelebilirsiniz. Pek çok şehri gezerek gelen trenle aynı zamanda müthiş manzaralara şahit olursunuz. Vagonlarda tek başınıza veya yakın çevrenizle unutulmaz bir deneyim yaşarsınız. Tren Erzurum, Sivas, Erzincan, Kayseri ve son olarak Kars’a kadar bir yolculuk sunar. Fakat bu deneyim için çok önceden bilet almanızı öneririz. Aksi takdirde biletler bir gün gibi bulmayan kısa bir sürede tükenebiliyor.

Arabayla İstanbul’dan Kars yaklaşık 20 saat sürer. Kars Havalimanı’na giden uçuşlarla iki şehir arasında ki süre 2 saattir. Havalimanından şehir merkezine 7 km mesafe bulunur. Buradan araç kiralayarak devam edebilirsiniz.

Kars Teslim Noktaları ve Havalimanları

3 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Kars rent a car sizlere hizmet veriyor.

Kars Harakani Havalimanı
Havalimanı

Ne yenir, ne içilir?

Kars oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Kars Sütlü Çardak
Sütlü Çardak
Atatürk Caddesi
Kars Yemen Kahvesi
Yemen Kahvesi
Atatürk Caddesi Ortakapı Mahallesi Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesi No: 146/1
Kars London Cafe
London Cafe
Kars Kars
Kars Pasha Cafe
Pasha Cafe
Gazi Ahmet Muhtar Paşa Cd.
Kars Brother’s Milk BAR
Brother’s Milk BAR
Atatürk Caddesi Atatürk Caddesi Ortakapı Mahallesi