Didim

Uygun fiyat ve güvenilir hizmet anlayışı ile Elitcar Didim Araba Kiralama ayrıcalıklarını ve kusursuz deneyimi yaşayın!

Aydın’ın bir ilçesi olan Didim Türkiye’nin önemli turistik yerlerinden biridir. Eski adı Yenihisar’dır. Muğla, Ege, Bafa Gölü, Menderes Nehri ile sarmalanmış bir yarımada gibidir. Bulunduğu konumun avantajıyla pek çok turistik bölgeye kısa sürede gidilebilir. Milet, Bafa, Akbük Koyu’na çok yakındır. Didim’in havası kalitesi ve barındırdığı nem seviyesiyle dünyanın astıma iyi gelen iki yerinden biridir. Yazın hava sıcaklıkları çok yüksek seviyeleri gösterse bile nem oranının hayli düşük olması hissedilmemesini sağlar. Havanın bu durumu sıcaktan bunalan pek çok kişiyi Didem’e çeker.

Tipik bir Akdeniz kenti olan Didim’in tarihi izleri Neolitik çağa kadar uzanır.Miken, Giritli, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Türkler gibi pek çok farklı medeniyetin hakimiyeti altına girmiştir. Yunanca Didyma adlı kent, Kurtuluş Savaşı’na kadar bir rum köyü olmuş, daha sonra 1924 yılında mübadeleyle değişmiştir. Osmanlı dönemine kente Yeronda adı takılmış, 1955 depreminden sonra kent güneye taşınmış ve Yenihisar adını almıştır. 1980’li yıllarda kent hızla gelişmiş, sürekli bir turist akımına uğramaya başlamıştır. Bu yüzden 1991 yılında ilçe olmuştur. 1997 yılında isim açısından biricik olması nedeniyle adı Didim şeklinde değiştirilmiştir.

 

Didim Tarihi Mekanları

Tarihin eski yerlerinden biri olan Didim’de antik kentler tarihi mekan gezilerinin vazgeçilmezlerindendir. Didyma Antik Kenti içinde yer alan Apollon Tapınağı Didim merkeze 2 km mesafe uzaklıktadır. Sadece yürüyerek bile gidilebilir. Apollon Tapınağı Antik Yunan ve Roma’dan bize miras kalan eşsiz yerlerden biridir. Dünyanın en büyük üçüncü tapınağıdır. Zeus’un oğlu Apollon için İyonyalılar tarafından yaptırılmıştır.  Didim’in simgesi olan Medusa burada yer alır. Diğer bir antik kent ise Milet Antik Kenti’dir. Antik Kent Milet Tiyatrosu gibi tarihe tanıklık etmiş nadir yerlerden birine ev sahipliği yapar. Ayrıca kente ait eşyalar için Milet Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Priene Antik Kenti antik dönemin şehir planlamasına adeta ışık tutar. İyonyalılar tarafından yaptırıldığı tahmin edilen kent, eskiden deniz kıyısındayken Menderes Nehri yüzünden taşınmıştır. Agora, Zeus ve Athena Tapınağı, Gymnasion tapınakta yer alan gezilmesi gereken yerlerdir. Tüm antik kentler ücretli olup gezilerinizde müze karta sahip olmanız daha mantıklı olur.

 

Didim'in Doğal Güzellikleri

Didim’de doğal güzellik denilince çoğu insan mutlaka Altınkum diyecektir. Kilometrelerce uzunlukta Mavi Bayraklı plajıyla Altınkum adeta bir cenneti andırır. Eşsiz denizi, havası ve tertemiz kumlarıyla yerli yabancı turistin ilgi odağıdır. Doğal bir koy olan Akbük Koyu Didim’in en çok tercih edilen diğer yeridir. Koyun tertemiz sularında balık tutmak, çeşitli su sporları yapmak, denize girmek gibi çok çeşitli aktivite yapılır.

Akbük’e gelmişken Saplı Ada’yı da mutlaka ziyaret edin deriz. Sit alanı olan bölge, M.Ö 1500’lü yıllardan bir volkan patlaması sonucu oluşmuştur. Adada hala patlamanın izlerini görmek mümkündür. Daha sakin bir huzurlu bir yer arayanlardansanız Tavşan Burnu Tabiat Parkı’na uğrayabilirsiniz. Park denizin hemen dibinde yer alır. Burada çadırlarınızla kamp yapma imkanına da sahipsiniz. İncir ve çileğin çokça yer aldığı Akköy küçük bir kasabadır. Osmanlı ve Rum evleri birlikte bulunur. Bu tatlı taş evlerde yürüyüş yaptıktan sonra, incir ve çilek almayı unutmayın.

Didim’e 16b km uzaklıkta yer alan Bafa Gölü etrafında bolca balık restoranı bulur. Tabiat gölü ilan edilen göl aynı zamanda dünyanın sayılı kuş cennetlerinden biridir. Gölün çevresinde yürüyüşler yaptıktan sonra kefal ve levrek tatmayı ihmal etmeyin deriz.

 

Didim'de Ne Yenir Ne İçilir?

Didim hem Ege’nin en eski yerlerinden biri olup, hem de Akdeniz iklimine sahip olabilen nadir güzellikte yerlerden biridir. O yüzden mutfağı çok zengindir. Tipik bir Ege mutfağına sahip olmasının yanında, Akdeniz’e has lezzetlerde mutfakta hakimdir. Didim mutfağının temelini zeytinyağlılar oluşturur. Kabak çiçeği dolması, börülce, turp otu, semizotu gibi zeytinyağlı lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Herkes bilmes de en güzel tarhanalardan biri de Didim’de içilir. Burada içtiğiniz tarahananın tadını başka yerde bulamayacaksınız.

Yörede yaşayanların çaykama dedikleri Kaşopita da Didim’e has lezzetlerdendir. Mantı, nohut, salça gibi malzemelerle hazırlanan kulak çorbası, özellikle kış aylarında en çok tercih edilen yemektir. Tüm bu zeytinyağlı yemeklere ek olarak bir Ege mutfağı klasiği olan balığı da tatmadan dönmeyin deriz. Kaliteli ve doğal meyveye hasretseniz bol bol incir ve çilek yemeyi de unutmayın.

 

Didim'de Spor ve Macera

Didim gibi yeşil ve mavinin her tonunun bulunduğu bir bölgede spor ve maceraya dair pek çok alternatif bulunur. Başlı başına bir trekking bölgesidir. Özellikle trekking için ilkbahar ve sonbahar ayları eşsizdir. Bafa gölü,Tavşan Burnu Tabiat Parkı gibi yerlerde uzun yürüyüşlerle ve kamplarla ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Daha hareketli ve adrenalinli sporlardan hoşlanıyorsanız dalış Altınkum, Akbük gibi koy ve plajlarda yer alan dalış gruplarına katılabilirsiniz.

 

Didim'e Nasıl Gidilir?

Didim Bodrum Havalimanına 85 km, Adanan Menderes Havalimanına 140 km, Dalaman Havalimanı’na 220 km mesafededir. Karayolu ile İstanbul’dan Didim E881 üzerinden yaklaşık 7 saat, D650 üzerinden ise 10 saat sürer. İzmir’den 2 saat, Ankara’dan ise 9 saat uzaklıkta yer alır. Türkiye’nin pek çok yerinden otobüslerle veya özel araçlarla karayolu üzerinden ulaşım sağlanabilir. Daha konforlu ve nispeten ucuz bir diğer yol araç kiralamadır. Didim’den veya bulunduğunuz şehirden araç kiralayabilirsiniz.

SSS
Sıkça Sorulan Sorular
Kiralık bir araçla, toplu taşıma veya araç paylaşımı hizmetlerine ihtiyaç duymadan, istediğiniz yere, istediğiniz zamanda gitme özgürlüğüne ve esnekliğine sahip olursunuz.
Kiraladığım araç arızalandığında yerine araç veril

Aracın arızalanması durumunda derhal araç kiralama şirketiyle iletişime geçerek durum hakkında bilgi verebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. Arızalanan aracın yerine yeni araç temin edilecektir.

Hala Sorularınız mı Var?
Sorular ve yanıtlar hakkında daha fazla bilgi almak için sıkça sorulan sorular sayfamızı ziyaret edin.
Mobil Uygulamamızı İndirin
Mobil uygulamamızı indirin ve araç kiralama işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirin.