Araçların Kışlık Bakımı Nasıl Yapılır?


Araçların bakım süresi araç tipine, kullanım şekline ve üretici tarafından önerilen bakım periyotlarına göre değişebilir. Genellikle, araçlar her 6-12 ay veya 10,000-15,000 km'de bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Tam bir liste için ilgili markanın araç üreticinin önerdiği bakım programına bakın. Ucuz araç kiralama olsa dahi, kiralama şirketleri ise her aracın bakım masrafını kendileri üstlenmektedir. Bu bakımdan araç kiralama konusunda bakım kısmında bir şüphe olmasın, gönül rahatlığı ile kiralama yapabilirsiniz. Otomobillerin kışlık bakımları sırasında kontrol edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar kış mevsiminde güvenli yolculuk sağlanması adına yapılması gerekmektedir. Araçların kışlık bakımı için şu adımlar dikkate alınabilir.

Akü Kontrolü

Soğuk hava nedeniyle akünün gücünün azalması riski bulunur, bu nedenle akünün durumunu kontrol etmeli ve gerekirse yerine yenisini taktırmalısınız. Kış aylarında aküde meydana gelebilecek arızalar kapsamında düşük akü voltajı olabilir. Soğuk hava nedeniyle akünün gücü düşebilir ve aracı çalıştırmak için yetersiz kalabilir. Bunların dışında akü kutuplarında korozyon olabilir. Kış aylarında akünün üst kapağı buz ve kar nedeniyle paslanabilir ve bu da akünün içinde korozyon oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kış aylarında akünün sıvı seviyesinin düşmesi riski bulunabilir ve bu da akünün performansını bozabilir.

Bu arızaları önlemek için, aküyü düzenli olarak kontrol etmeli ve gerekirse tamamlamalısınız. Kış aylarında aracı kullanmadığınız zamanlarda aküyü tamamen boşaltmamaya ve korozyona karşı koruyucu bir kaplama ile kaplamaya özen gösterin.

Antifriz Kontrolü

Kış aylarında antifrizin yeterli seviyede olması gerekir, bu nedenle antifriz seviyesini ve sıcaklığını kontrol etmeli ve gerekirse tamamlamalısınız. Kış aylarında antifriz önemlidir çünkü soğuk hava nedeniyle su buharlaşması riski vardır ve bu da mazotun kirlenmesine neden olabilir. Antifriz, buharlaşmayı önlemek için kullanılabilir ve bu da mazotun kirlenmesini ve motorun hasar görmesini önler.

Soğuk hava nedeniyle mazot ve antifriz düzenli olarak dondurabilir. Antifriz, bu dondurma noktasını düşürür ve bu da araç motorunun zararlı bir şekilde dondurmasını önler. Antifriz, motorun yapısındaki metal parçaları koruyabilir ve korozyona karşı koruma sağlar. Bu nedenlerden dolayı, kış aylarında antifrizin yeterli seviyede olması ve düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir. Araç üreticinin önerdiği antifriz tipi ve seviyesine uymaya özen gösterin.

Lastik Basıncı ve Lastik Deseni

Kış aylarında düşük lastik basıncı ve kötü lastik deseni soğuk hava nedeniyle daha hızlı bir şekilde usanma riski oluşturabilir, bu nedenle lastik basıncını ve desenini kontrol etmeli ve gerekirse ayarlamalısınız. Örnek olarak Ankara’da araç kiralama yaptığınızda lastiklerin kış lastiği olması gerekir çünkü Ankara’da çok fazla buzlanma olmaktadır. Kış aylarında lastiğin, soğuk hava nedeniyle lastiğin basıncı azalabilir ve bu da dengesiz bir yol tutuşuna neden olabilir. Kış aylarında lastiklerin basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve uygun seviyede olması önemlidir. 

Kış aylarında daha fazla kayma riski bulunabilir ve bu da daha az tutuş sağlamaktadır. Kış lastiği, kış şartlarında daha iyi tutuş sağlamak için daha fazla desenli yüzeye sahiptir. Kış aylarında kış lastiği kullanmak daha iyi bir güvenlik sağlar. Bu nedenlerden dolayı, kış aylarında lastiğin basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve kış lastiği kullanılması önemlidir. Araç üreticinin önerdiği lastik basıncı ve desenine uymaya özen gösterin.

Farlar ve Camlar

Farlar ve camların temizliği kış aylarında daha önemlidir çünkü buz ve kar gibi faktörler nedeniyle görüş mesafesini azaltabilir, bu nedenle farları ve camları düzenli olarak temizlemelisiniz. Bu adımlar sadece genel bir rehberdir ve her araç için farklı bakım gereksinimleri olabilir. Tam bir liste için araç üreticinin önerdiği bakım programına bakın.

Mobil Uygulamamızı İndirin
Mobil uygulamamızı indirin ve araç kiralama işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirin.