Araç Kiralama

Araç kiralama, bir araca belirli bir ücret karşılığında ve belirli zaman aralıkları içerisinde sahip olmak anlamına gelmektedir. Araç kiralama, genellikle herhangi bir araca sahip olmayan ya da başka bir şehre giden kişilerin daha rahat dolaşabilmek için başvurduğu kiralama yöntemidir. Araç kiralama iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar; uzun dönemli araç kiralama ve kısa dönemli yani günlük araç kiralamadır. Uzun dönemli araç kiralamaların günlük kiralamalara göre daha farklı fiyatlandırmaları vardır. Peki, araç kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir araç kiralamaya karar verdiğinizde ilk araştırmanız gereken güvenilir bir araç kiralama firmasıdır. Yapacağınız araştırmalar sonucunda bulduğunuz güvenilir firmadan gidip aracınızı kiralayabilirsiniz. Araştırmanız sırasında araçların fiyatlarını da gözden geçirin. Bazı firmalar çok yüksek fiyatlar sunarak kaliteli hizmet verdiğini iddia edebiliyor. Daha uygun fiyata araç kiralamak varken yüksek fiyatlar ile araç kiralamayın.

Araç kiralamaya giderken ehliyetinizi mutlaka yanınızda götürmelisiniz. Çünkü araç kiralama firmaları ehliyet olmadan araç kiralama hizmeti vermemektedir.

Beğendiğiniz aracı kiraladığınıza ve ücret ödediğinize dair bir sözleşme imzalamayı unutmayın. Bütün araç kiralama firmaları, bu sözleşmeyi siz söylemeden sunarlar; fakat eğer gittiğiniz firma kötü niyetli ise sözleşme ile ilgili herhangi bir şey söylemeyecektir. Bu nedenle siz sözleşme istediğinizi dile getirerek kendinizi güvence altına almalısınız.

Sözleşmede ödediğiniz ücret, aracı teslim aldığınız tarih, aracı teslim edeceğiniz tarih gibi önemli bilgilerin yer aldığından ve doğruluğundan emin olun.

Bu bilgilerin dışında sözleşmenizde aracı beklenen teslim tarihinde teslim etmezseniz ne kadar ceza ödemeniz gerektiği ile ilgili bir bilgi de yer almalıdır.
Teslim aldığınız aracın içini ve bagajını kontrol edin. Böylelikle daha sonra yaşanacak herhangi bir aksilikte kendinizi garantiye almış olursunuz.

Eğer aracın herhangi bir yerinde çizik, soyulma gibi sorunlar varsa bunların sözleşmenizde bulunmasını isteyin. Böylelikle aracı teslim ederken bir sorun ile karşılaşmazsınız.
Bazı firmalar müşterilerine senet imzalatır. İmzaladığınız senedin boş olmadığına dikkat edin ve kesinlikle boş senet imzalamayın.
Aracı teslim alırken mutlaka yakıtı da kontrol ettirin. Ayrıca kiraladığınız aracın sigorta ve kaskosunun olup olmadığını da mutlaka öğrenmelisiniz.

Araç Kiralama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Araba kiralama hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin aklına bazı sorular takılır ve bu sorulara cevap bulmak isterler. Genel olarak araç kiralama hizmeti hakkında sıkça sorulan sorular aşağıdaki gibidir.

Kaza durumunda nasıl bir yasal prosedür uygulanmaktadır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi araç kiralama hizmetinden faydalanırken kiraladığınız arabanın sigorta ve kasko durumunu öğrenmelisiniz. Aracınızı kiraladıktan sonra bir kaza yaparsanız tutanak tutulduktan hemen sonra rent a car firması ile iletişime geçmelisiniz. Eğer kaskonun size sunduğu şartlar çerçevesinde kaza yaptıysanız herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Eğer araç kullanırken alkol ve uyuşturucu etkisindeyseniz bu durumda tüm kusur da sizde olacaktır ve kaskodan yararlanamayacaksınız.

Kiraladığım aracın benzin durumu nasıl olmalı?

Eğer araç size boş depo ile teslim edildiyse sizin de depoyu boş teslim etmeniz gerekmektedir. Eğer araç size full bir depo ya da kısmi dolu bir depo ile teslim edildiyse aynı miktarda benzin ile teslim etmelisiniz. Kısacası aracın deposunu size verildiği şekilde doldurarak ya da boş bir biçimde teslim etmelisiniz.

Hangi aracı kiralamalıyım?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Sizin için en iyi araç, ihtiyaçlarınızı karşılayabilen araçtır. Bu nedenle oto kiralama firmaları ile iletişime geçmelisiniz.

Sigorta ve kasko durumları nasıl oluyor?

Kiraladığınız her aracın sigortası veya kaskosu olmak zorundadır. Eğer sigortasız veya kaskosuz bir araç kiralarsanız ve bu araç ile bir kaza yaparsanız tüm masrafları sizin karşılamanız gerekebilir. Bu nedenle araç kiralama hizmeti alırken beğendiğiniz aracın sigorta ve kaskosunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yol yardımı durumunda neler yapılmalı?

Kiraladığınız araç ile yolda kaldıysanız ve bir yardım çağırmak durumundaysanız araç kiraladığınız firmayı da bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Aracımı geç teslim edersem ne olur?

Araç kiralarken yaptığınız sözleşmede oto kiralama firmasının aracı geç teslim etmeniz durumunda nasıl bir cezai yöntem uygulayacağına dair bilgilendirme yapılmış olması gerekmektedir. Genelde ücretlendirme günlük olarak hesaplanır ve geç götürdüğünüz gün kadar ücret ödersiniz.

Araç kiralamanın faydaları nelerdir?

Araç kiralayarak yüklü miktardaki paranızı tek bir yere bağlamazsınız. Dilediğiniz zaman farklı bir aracı kiralayarak farklı farklı arabaları kullanabilirsiniz. Bunun dışında vergi, lastik, kargo ve sigorta gibi bir sürü masraftan da kurtulursunuz.

Elitcar
Mobil Uygulamamızı İndirin
Mobil uygulamamızı indirin ve araç kiralama işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirin.
Elitcar Rental Mobile AppElitcar Rental Mobile App