Tekirdağ Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Renault Symbol
Renault Symbol
Ekonomik
Benzin
Manuel
Günlük
$14,05
Renault Clio HB
Renault Clio HB
Mini
Benzin
Manuel
Günlük
$14,05
Renault Megane
Renault Megane
Orta Sınıf
Benzin
Otomatik
Günlük
$21,34
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Geniş
Dizel
Manuel
Günlük
$21,34
MG ZS
MG ZS
SUV
Benzin
Manuel
Günlük
$28,62
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Üst Sınıf
Dizel
Otomatik
Günlük
$32,27
Mercedes C-180
Mercedes C-180
Lüks
Benzin
Otomatik
Günlük
$69,91
Saturday, January 29, 2022 ve Saturday, February 5, 2022 tarihleri arasında yapılacak olan rezervasyonun günlük fiyatıdır. Daha ileri tarihli rezervasyonlarınız için günlük fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Tekirdağ; Anadolu ve Avrupa arasında bir köprü görevi gören Türkiye’nin stratejik önemli şehirlerinden biridir. İstanbul gibi bir şehir merkezine yakınlığı da yüzyıllardır dikkat çekmesinde etken olmuştur. Tekirdağ verimli topraklara sahiptir ve boğazlara yakındır. Tarih boyunca İstanbul’un yaşadığından etkilenmiştir. Gelen her uygarlık İstanbul’u fethetmeye çalışırken, Tekirdağ bölgesini de planlarına dahil etmiştir. Çeşitli uygarlıkların egemen olduğu bölgeye Rodosto, Tekfurdağı, Bisanthe gibi isimler konulmuştur. Günümüzde adı Şarköy olan alandan Kalkolitik Çağ’a ait kalıntılar çıkarılmıştır. Yine yapılan arkeolojik kazılarda yerleşimin Tunç Devri’ne kadar uzandığı tespit edilmiştir.

M. Ö. 7. yüzyılda kent önemli bir ticaret kenti haline gelmiştir. Daha sonra bölgeye Persler, Makedonlar, Romalıların egemenliği altına girmiştir. Roma İmparatorluğu bölgede en uzun hakimiyet kuran uygarlıklardan biridir. I. Murat Tekirdağ topraklarını Osmanlı topraklarına katmıştır. Balkan Savaşı’nda işgal edilen alan hemen kurtarılmış, 1. Dünya Savaşı’nda Yunan işgaline uğramıştır. Daha sonra kurtarılan şehir 1921 yılında il ünvanını almıştır. Fakat gerçek anlamda çalışma ancak 1923 yılında yapılabilmiştir.

 

Tekirdağ’daki Tarihi Mekanlar

Namık Kemal gibi bir üstadın doğduğu topraklar olan Tekirdağ’a gelmişken Türkiye ve Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip Namık Kemal’in evini görün deriz. Doğduğu evin etrafı Namık Kemal’i onurlandırmak için benzer yapılarla çevrilmiştir. Evde hem müze hem hatıra evine çevrilerek 1994 yılında hizmete açılmıştır. 6 odalı evin içinde Namık Kemal ve ailesinin fotoğrafları, gazete haberleri, resimler görülebilir.

Rüstem Paşa Camii Osmanlı döneminde külliye amacıyla yaptırılmıştır. İç ve dış mimarisinde dönemin etkilerine rastlanır. Zamanla külliye olmaktan çıkmış ve görkemli bir cami olarak kalmıştır. Süleymaniye Camii de aynı dönemlerde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Kesme taştan yapılan yapının giriş kapısında bir kitabe bulunur. Kitabe yapının yapıldığı dönemle ilgili bilgiler içerir. Bir diğer önemli cami niteliğinde yapılardan diğeri Eski Camii’dir. 1831 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Çeşitli zamanlarda tahribata uğramış, Cumhuriyet kurulduktan sonra restore edilerek günümüz şeklini almıştır. Ertuğrul Mahallesi’nde yer alır ve iki katlı bir yapıdır.

Horo Feneri bildiğiniz fenerleri andırmaz. Fenerin tamamı demirden yapılmıştır. Bu yüzden fenerin çeşitli yerlerinde bağlantı noktası olarak vidalar görülür. 25 metre yüksekliğe sahip fener Şarköy’de bulunur. Demirden yapılmasının yanında, fener etkileyici bir manzaraya da ev sahipliği yapar.

 

Tekirdağ’ın Doğal Güzellikleri

Bir fay hattının oluşturduğu vadide yer alan Uçmakdere dünyanın en iyi üzümlerine ev sahipliği yapar. Küçük ve doğa harikası olan köyde, dere, üzüm bağları, zeytin ve çınar ağaçları hep birlikte müthiş bir kartpostal gibi dururlar. Şarköy Tekirdağ’ın en güzel ilçelerindendir. Akdeniz ve Karadeniz iklimi bölgede hakimdir. Bu yüzden zeytin yetiştiriciliği oldukça verimlidir. Aynı iklim koşulları nedeniyle, kiraz, ayçiçeği, tütün, üzüm gibi farklı ürünler yetiştirilir. Dağ ve deniz arasında kalan Şarköy bulunduğu konum nedeniyle özellikle yaz aylarında deniz turizminin yükseldiği bir bölgedir. Özellikle sahil şeridi uzunluğuyla da meşhurdur. Şarköy antik çağlardan bu yana gözde olmuş bir yerdir. Roma ve Bizans’tan önce ve sonra özellikle şarap üretiminin adeta merkezi olmuştur. Günümüzde de şarap üretilmekle birlikte, adaçayı, ıhlamur gibi ürünlerle de öne çıkmaktadır.

Kumbağ Tekirdağ merkezde yer alır. Eski adıyla Kumbos olan alan bir tatil beldesi gibidir. Zaten Cumhuriyet’ten önce bir Rum balıkçı köyüdür. Mübadele yıllarında halk değişmiştir. Kumbağ yaz aylarında oldukça kalabalıktır. Bir başka zengin doğaya sahip yer olan Kastro, Karadeniz kıyısıyla yaz aylarında kalabalıklaşır. Kastro’da ayrıca dünyada nadir bulunan bitkiler bulunur. Malkara^da eskiden Rum köyü olan küçük, şirin ilçelerden biri. Özellikle Elmalı, Panayır, Kuştepe yemyeşil renkleriyle öne çıkar. Sakin zamanlarda yürüyüşler müthiş zevk verir. Tepelere çıkıldığında Ege ve Marmara’yı birlikte görürsünüz.

Ihlamur ağaçları, kekik kokuları ve taş evleriyle adeta masaldan fırlamış gibi olan Yaylagöne’ye dinlenmek ve yöresel lezzetlerden tatmak için mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Her tarafının ağaçlar ve su kaynaklarıyla çevrildiği Güngörmez diğer rotamız. Adını da sahip olduğu doğal güzellikler yüzünden Güngörmez almıştır. Sit alanı olan bölgede nadir bulunan ağaçların yanında, tarih öncesi dönemden kalma kalıntılar bulunur.

 

Tekirdağ’da Spor ve Macera

Uçmakdere Türkiye’nin en önemli yamaç paraşütü noktalarından biridir. Yüksek kayalarrın üstünde yer alan köyde, hava koşulları da yamaç paraşütü için idealdir. Uçuşlar Nişantepe’den başlar ve Ayvasıl’da sona erer.

Tekirdağ’da doğa ve sporu ayrı düşünemeyenler için alternatif çoktur. Yamaç paraşütüne nazaran daha az adrenalinli, huzurlu bir spor arayanlar için doğa yürüyüşleri idealdir. Sarıpolat, Saray gibi alanlarda trekking eşsiz olur. Sultanlar Yolu, Safaalan gibi müthiş manzaralarda, doğanın sessizliği ve kokuları eşliğinde yürüyüşler gerçekleştirilir. Yine Saray’a bağlı olan Bahçeköy, Çamlıköy trekking için uğranan yerlerdir.

 

Tekirdağ’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Trakya’nın incisi sayılan Tekirdağ, kendine has yemeklere, mutfağa sahiptir. Geçmişten aldığı gelenekten beslenen mutfak, gelenekleri günümüzde de sürdürmektedir. Şüphesiz Tekirdağ yemeği demek Tekirdağ köftesinin direkt akla gelmesidir. En güzel Tekirdağ köftesi, adından da anlaşıldığı gibi Tekirdağ’da yenir. Diğer önemli lezzetlerimizden biri olan akçaabat köftesiyle görünüşü nedeniyle karıştırılır. Fakat Tekirdağ köftesinin içinde irmik olur ve yanında acı bir sosla birlikte yenir.
 
Tavası özel , kendisi özel cizleme diğer lezzet durağımız. İster kahvaltıda, ister akşam et yemeğinin yanında yiyebilirsiniz. Çoğu zaman krep ve akıtmaya benzetilir. Fakat cizleme kendi tavası dışında başka bir tavada pişmeyen, krebin aksine bol kabarcıklı bir hamura sahiptir. Kemalpaşa’ya benzeyen bir hamur düşünün, onun üzerinde mis gibi tahin ve dondurma. İste hayrabolu tatlısı tam olarak böyle bir lezzettir. Okurken bile insanın ağzını sulandırır.

Sini mantısı Tekirdağ mutfağının en çok yapılan yemeklerinden biridir. Standart mantıyla çok farklıdır. Etle yapılır, siniye dizilir ve fırında pişer. Üzerine mis gibi sarımsaklı yoğurt ve baharatla afiyetle yenir. Tavuk sularıyla ıslatılmış yufkayla yapılan damat paçası da hamurlu ve etli bir yemektir. Üzerine tavuklar didilir, yoğurtlu sos gezdirilir.

 

Tekirdağ’a Nasıl Gidilir?

Tekirdağ ulaşım konusunda en rahat şehirlerden biridir. İstanbul ve Edirne’ye oldukça yakındır. İstanbul’dan 2 saat, Edirne’den yaklaşık 1 buçuk saate yakın bir araçla ulaşım sağlanır. Ankara, İzmir, Bursa gibi nispeten daha uzak şehirlere her saat kalkan otobüsler veya özel araçlarla ulaşım sağlanır. İstanbul’dan Halkalı üzerinden kalkan trenle Çerkezköy’e kadar gelebilirsiniz. Özellikle Ankara’dan gelmek isteyenler için Tekirdağ-Çorlu Havalimanı nadirde olsa seferler düzenler. Diğer taraftan Avşa, Marmara Adası’ndan feribotla şehre gelinebilir.

Tekirdağ Teslim Noktaları ve Havalimanları

0 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Tekirdağ rent a car sizlere hizmet veriyor.

Ne yenir, ne içilir?

Tekirdağ oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Tekirdağ The Fabrik Fine Dine & Lounge
The Fabrik Fine Dine & Lounge
omurtak cad. Omurtak Cad. Çorlu
Restaurant
Yol Tarifi Al
Tekirdağ Köfteci Yusuf - Döner Y
Köfteci Yusuf - Döner Y
Yeni Çiftlik Mah. Vatan Cad. No: 340
Kofte Place
Yol Tarifi Al
Tekirdağ Köfteci Yusuf
Köfteci Yusuf
Kofte Place
Yol Tarifi Al
Tekirdağ Big Coffee House
Big Coffee House
Değirmenaltı Mah. İğde Sok. No:16/11
Tekirdağ Karay Kafeterya
Karay Kafeterya
çorlu
Food Court
Yol Tarifi Al