Kütahya Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Renault Symbol
Renault Symbol
Ekonomik
Benzin
Manuel
Günlük
$27,86
Renault Clio HB
Renault Clio HB
Mini
Benzin
Manuel
Günlük
$27,86
Fiat Egea
Fiat Egea
Orta Sınıf
Benzin
Manuel
Günlük
$29,02
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Geniş
Dizel
Manuel
Günlük
$34,82
Renault Captur Hybrid
Renault Captur Hybrid
SUV
Benzin
Otomatik
Günlük
$45,27
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Üst Sınıf
Dizel
Otomatik
Günlük
$45,27
Mercedes C-180
Mercedes C-180
Lüks
Benzin
Otomatik
Günlük
$81,26
Monday, October 25, 2021 ve Monday, November 1, 2021 tarihleri arasında yapılacak olan rezervasyonun günlük fiyatıdır. Daha ileri tarihli rezervasyonlarınız için günlük fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kütahya’nın bilinen, gözlemlenen tarihi Hititler’e kadar uzanır. Frig, Roma, Bizans, Osmanlı gibi çok kültürlü uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Arkeolojik kazılara göre tarihi ilk çağlara kadar uzanmakla birlikte, ilk yerleşimin olduğu, insan topluluklarının izinin rastlandığı dönem Hitit zamanına tekabül eder. Kütahya tarihin her zaman diliminde ilgi çekici bir coğrafya olmuştur. Bunun temelinde sahip olduğu maden yatakları yatar.

Kütahya ile Türkler Malazgirt sayesinde tanışmış. Bir Türk beyliği olan Germiyanoğlu Beyliği bölgeyi fethettikten sonra Kütahya’yı başkent yapmıştır. Bu yüzden ve Osmanlı gibi bir imparatorluğun kurulduğu yerlerden biri olma özelliği nedeniyle farklı bir yere sahiptir.

Antik dönemde Kütahya’ya Kotiaeion ismi verilmiştir. Kelimenin Kotys’in Şehri anlamına geldiği düşünülüyor. Kotys Roma İmprataorluğu zamanında kente gönderilen bir komutandır. O dönemden kalan sikkelerde de isim Koti olarak geçer. Günümüze kadar olan süreçte kelimeye benzeyen bir ifade olan Kütahya yerini almıştır.
 

Kütahya’daki Tarihi Mekanlar

Kütahya ev sahipliği yaptığı uygarlıktan izler taşımaya devam etmiştir. Roma döneminden kalma Aizanoi Antik Kenti bunun kanıtı niteliğindedir. Antik kentin içinde yer alan tiyatro, stadyum, Zeus Tapınağı günümüze kadar korunabilmiştir. Özellikle dünyada pek çok örneği bulunan Zeus Tapınağı en iyi korunanlardan biridir. Yapıldığı dönemin tek örnekleri olan stadyum ve tiyatroda günümüze kalmayı başarmıştır. Kentin içinde bulunan Macellum dünyanın ilk borsalarından biri olma ünvanına sahiptir. Yapının duvarlarında enflasyonla mücadele için imparatorun önerileri yazıt şeklinde görülebilir.

Alaaddin Keykubat Camii Selçuklu sultanlarından 1. Alaaddin Keykubat adına yaptırılmıştır. Cami ve hamamdan oluşan yapı 1233 yılında tamamlanmıştır. Günümüze kadar çeşitli restorasyonlardan geçerek gelmiştir. Caminin yapıldığı semt Gülümser Hatun’un hastalıktan kurtulduğu alan olup, iyileşmesine adına yapılmıştır. Anlatılan hikayeye göre Gülümser Hatun ölümcül sayılabilecek bir hastalığa sahiptir. İyileşmek için Yoncalı Mahallesi’ne gelir ve burada iyileşir.

Mevlevihane olan halk arasında Dönenler Camii olarak adlandırılan yapının kesin yapım tarihi bilinmemekle beraber, dini yönden bölge halkı için önemli bir yerdir. İçerde Ergun Çelebi ve ailesinin türbeleri bulunur. Fakat yapı bu amaçla yapılmamıştır. Daha önce Selçuklu zamanının önemli kişilerinden olan Hezar Dinari’nin mescididir. Ergun Çelebi öldükten sonra, mescide getirilmiş, ailesi de yanında gömülmek istediği için buraya defnedilmiştir.

Anadolu’nun 19. yüzyıldan kalma mimarisnin özelliklerini taşıyan evler Kütahya için bir simgedir. Ahşap yapılan bu evler Germiyan Sokağı olarak bilinen yerde hala korunmaktadır. En fazla üç katlı olan yapılar, Anadolu’nun konak kültürünü yansıtırlar. Tüm konaklarda giriş katlarında mutfak, kiler, taşlık üst katlarda ise odalar, banyolar bulunur. Giriş katları günümüz mimarisine göre çok geniştir. Bu genişilk oldukça dikkat çeker. Geniş bırakılmasının temel nedeni atların girmesine olanak tanımaktır. Kütahya’ya yolunuz düşerse Ahierbasan ve Germiyan Sokaklarını ziyaret ederek tarihe tanıklık edin deriz.

Anadolu’ya gelen Frigler’in izlerini günümüze kadar bıraktığı yerlerden biridir Kütahya. Frig Vadileri M.Ö. 8. yüzyıldan kalan Frig krallığına ev sahipliği yapmıştır. Vadilerde o döneme ve yerleşime dair pek çok kalıntı bulunmuştur. Frig kültüründe tapınak olarak geçen ve önemli bir yapı olan Kaya Anıtları günümüze kalan kalıntılardır.
 

Kütahya’nın Doğal Güzellikleri

Kütahya sadece cami ve tarihi yapıların olduğu bir şehir değildir. Bilinenin aksine bol bol orman ve kaplıcanın olduğu saklı bir kenttir. Domaniç Ormanları bunun en güzel örneğidir. Henüz bakir sayılabilecek bir güzellik olup, herkes tarafından bilinmez. Orman güzelliğinin yanında, sadece burada yaşayan bitki türlerine de sahiptir. Özel bir doğa mirasıdır. Domaniç ilçesinde yer alan ormanlar Ertuğrul Gazi gibi tarihin önemli insanlarının tatil için tercih ettiği bir alandır. Domaniç’e gelmişken doğanın biz insanlara hediye ettiği Topuk Yaylası gibi bir güzelliği de mutlaka görün deriz.

Domaniç’e 3 km mesafede yer alan Mızık Çamı tarihi bir çamdır. Bunun yanında Osman Gazi’nin bebekliğinde salıncağı olduğuna dair hikayelerde bulunur. Osman ve Orhan henüz bebekken ağlamamaları veya yatışmaları için ağacın dallarına salıncak yapılmıştır. Bu yüzden çamın adı Mızık’tır. Böyle bir hikayesi olduğu için halk tarafından kutsal sayılmıştır. Fakat çam 1988 yılında rüzgar nedeniyle yıkılmıştır. Günümüzde ziyaretçilerini devrik bir şekilde karşılar.

Peri bacaları denilince kimsenin aklına Kütahya gelmez. Fakat Kütahya’nın Simav ilçesinde peri bacalarının en güzel örnekleri bulunur. 2017 yılıyla birlikte Simav peri bacaları için turizm çalışmaları yapılmaya başlandı. Bölge turizmi açısından, peri bacalarının önemli bir yere gelmesi bekleniyor.
 

Kütahya’da Spor ve Macera

Frig Vadisinin dik yamaçları ve Simav Peri Bacaları’nı görmek için uzun bir yürüyüş ve tırmanış gerekir. Aynı şekilde Domaniç Ormanları ve Topuk Yaylası doğada yürüyüş yapmayı sevenler eşsiz bir aktivite olur.
 

Kütahya’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Bir İç Anadolu kenti olan Kütahya’nın elbette mutfağı da oldukça zengindir. Her gittiği şehirde yöresel lezzet arayan biriyseniz Kütahya çok doğru bir tercih olmuştur. Cimcik, sini mantısı, sıkıcık çorbası, tirit, dövmeç, ılıbada dolması ve daha onlarca lezzet tadılmayı bekler. İki günlük bir seyahatte Kütahya lezzetlerini tatmışsanız kilo aldığınız garantidir. Restoranlarda deneyebileceğiniz yöresel yemeklerin yanında kızılcık tarhanası gibi tamamen bu yöreye ait bir yemeği yanınıza almayı ihmal etmeyin deriz. Hem tengiyle hem de tadıyla farklı olan bu tarhana kış aylarında hastalıklara karşı adeta bir ilaç gibi savaşır. Un yerine haşhaşın kullanıldığı haşhaşlı gözleme; bulgur kese yoğurdu ve çeşitli baharatlarla doldurulan ılıbada dolması; içinde yeşil mercimek gibi bir protein kaynağı bulunan tosunum böreği Kütahya’ya tekrar bir seyahat düzenlemenin sebebi olacak kadar lezzetlilerdir.
 

Kütahya’ya Nasıl Gidilir?

Eskişehir, Afyon, Bursa gibi şehirlerden Kütahya2ya gelmek oldukça basittir. Aralarında en fazla 1 saat mesafe bulunan bu şehirlerden arabayla veya otobüsle gelinir. Sadece Bursa’da şehre yaklaşık 2 buçuk saatlik bir araba yolculuğu ile gelinebilir. İstanbul’dan Kütahya’ya araçla 3 buçuk saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşım sağlanır. En çok tercih edilen araçlar özel araçlar, şehirlerarası otobüslerdir. Özel araçları olmayanlar için, araç kiralama şirketleri pek çok seçenek barındırır.

Kütahya Teslim Noktaları ve Havalimanları

4 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Kütahya rent a car sizlere hizmet veriyor.

Eskişehir Büro
Elit Büro
Eskişehir Havalimanı
Havalimanı

Ne yenir, ne içilir?

Kütahya oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Kütahya Papyon
Papyon
Öğretmenler Cad. Atatürk Blv. 17 Nisan Apt. No:38/A
Kütahya Köfteci Yusuf
Köfteci Yusuf
Vefa Mah. Eskişehir Karayolu Blv. No:12/1
Kofte Place
Yol Tarifi Al
Kütahya İnci Lounge
İnci Lounge
Alipaşa Mah. Atatürk Blv. No:28
Kütahya Colombia Coffee
Colombia Coffee
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Kütahya MPlus
MPlus
Alipaşa Mah. Atatürk Blv.