Erzurum Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Renault Symbol
Renault Symbol
Ekonomik
Benzin
Manuel
Günlük
$28,16
Renault Clio HB
Renault Clio HB
Mini
Benzin
Manuel
Günlük
$28,16
Fiat Egea
Fiat Egea
Orta Sınıf
Benzin
Manuel
Günlük
$29,34
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Geniş
Dizel
Manuel
Günlük
$39,23
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Üst Sınıf
Dizel
Otomatik
Günlük
$45,77
Renault Captur Hybrid
Renault Captur Hybrid
SUV
Benzin
Otomatik
Günlük
$45,77
Audi A4
Audi A4
Lüks
Benzin
Otomatik
Günlük
$82,14
Wednesday, September 29, 2021 ve Wednesday, October 6, 2021 tarihleri arasında yapılacak olan rezervasyonun günlük fiyatıdır. Daha ileri tarihli rezervasyonlarınız için günlük fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük üçüncü ili olan Erzurum, Türkiye’nin nüfus bakımından 29. büyük ilidir. Çok eski bir yerleşim yeridir. Bizans İmparatoru olan  II.Theodosios bu bölgeye hakim olmuştur. Adını Theodosiopolis koymuştur. Daha sonra Selçuklular bölgeye hakim olduktan sonra adı ilk olarak Erzen, daha sonra Anadolu’ya ait olduğunu vurgulama amacıyla sonuna Rum eki getirilmiştir. Selçuklu dönemi paralarında şehrin adının Arzan al-Rum olduğu görülmüştür. Fakat Erzurum’un tarihi bundan daha eskiye dayanır. Eski Tunç çağından bu yana yerleşimin bulunduğu bölgede zengin su yatakları, ticari yollara yakın olması nedeniyle gözde bir şehir olmuştur. Çok yüksekte kalan şehirde zengin su kaynakları ve elverişli iklimle tarım ve hayvancılık yapmak mümkündür. O yüzden pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce de Erzurum stratejik bir şehir olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın en önemli kararlarının verildiği bir şehirdir. Mustafa Kelam Atatürk 3 Temmuz 1919 yılında Erzurum’a gelmiş ve 23 Temmuz 1919 yılında, tarihin önemli anlarından biri olan Erzurum Kongresi toplanmıştır. Kongrede Kurtuluş Savaşı’nın ana hatları belirlenmiş ve ulusun kaderinin belirleneceği kararlar alınmıştır. Her ne olursa olsun vatanın bölünmez bütünlüğünün korunması kararı alınmıştır. Kurtuluş Savaşı başladığında ise Erzurum sonuna kadar direnen şehirlerden biri olmuştur.

 

Erzurum'un Tarihi Mekanları

Doğu Anadolu’nun en büyük şehri olan Erzurum elverişli doğası nedeniyle pek çok medeniyetin yerleşim bölgesi olmuştur. Bu yüzden bölgede farklı medeniyetlerden kalan tarihi mekanların izleri bulunur. Günümüze öncelikli olarak Osmanlı döneminden kalan yapılar kalmıştır. Bu tarihi mekanlardan ilki Osmanlı zamanından kalan Aziziye Tabyası ve Nene Hatun Kabri’dir. 1877 yılında Erzurum halkına savaş açan Ermeni ve Rus güçlerine karşı halkın ellerindeki imkanlarla savaşmasının anısı olan tabyalar ve bebeğini bırakıp savaşa giden kahraman Nene Hatun’un kabri mutlaka gezmeniz gereken yapılardır. Pasinler ilçesi sınırları içinde bulunan Nene Hatun Milli Parkı’da ziyaret edilebilir.

Bir diğer tarihi mekan olan Çifte Minareli Medrese arkeolog ve sanat tarihçilerin gözde mekanlarındandır. Selçuklu zamanından kaldığı bilinen medreseyi kimin yaptığı bilinmiyor. Çifte Minareli Medrese’yi ziyaret eden herkesin gözleiyle görebileceği bir fark bulunur. Minarelerin sol ve sağı aynı değildir. Bu yüzden pek çok efsane kulaktan kulağa söylenmiştir. En geçerli efsane ise sol ve sağ tarafın farklı insanlar tarafından yapıldığıdır. Minarelerin sağı soluna göre çok daha güzeldir. Yine Selçuklular dönemine ait diğer yapı Üç Kümbetler’dir. Anadolu’da bulunan mezar anıtlar arasında en güzeli olan Üç Kümbetler, yarasa, kartal gibi Türkler için önemli sembollerle süslenmiştir.

Anadolu’nun en görkemli medreselerinden diğeri Yakutiye Medresesi’dir. 1310 yılında İlhanlı hükümdar tarafından Emir Hoca Cemalettin Yakut’a yaptırılmıştır. Özellikle Ramazan aylarında medrese önünde çeşitli etkinliklere katılmalısınız. Medrese 1991 yılından bu yana İslami Eserler Müzesi’ne dönüştürülmüştür.Erzurum şehrinin simgesi olan Erzurum Saat kulesi gözetleme amaçlı yapılmıştır. Dönemi ile ilgili net bir bilgi yoktur. Günümüzde bulunan saat ilk saat kulesi değildir. İlk saat savaşta Ruslar tarafından sökülmüş, 1877 yılında İngizler yenisini yapmış ve hediye etmişlerdir.
1179 yılında yapılan Erzurum Ulu Camii Selçuklu mimarisinin izlerini taşır. 600’den fazla kişilik bir kapasitesi bulunur. Osmanlı döneminde bir süre erzak deposu olarak kullanılmış, daha sonra çeşitli restorasyonlardan sonra günümüzde ibadete açık bir cami olarak kullanılmaktadır.

Rüstempaşa Bedesteni veya Rüstem Paşa Kervansaray’ı Osmanlı mimarisini yansıtan en iyi yapılardandır. Taşhan olarak da bilinen bedesten, Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemde han olarak kullanılan yapı, şuan bir çarşı konumundadır. Oltu taşı ile yapılan hediyelik eşya ve gereçler satılmaktadır.

 

Erzurum'un Doğal Güzellikleri

Erzurum’un tarihte önemli bir yerleşim bölgesi olmasının temel nedeni zengin su kaynaklarına yakın olması ve elverişli iklim koşullarıdır. Zengin su yatakları sadece toprak üstü değil, aynı zamanda termaldir. Pasinler Kaplıcası bunlardan biridir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Pasinler Kaplıcası’nın romatizmai solunum hastalıkları, kireçlanme gibi rahatsızlıklara şifa olduğuna inanılıyor. Diğer termal kaynak olan Ilıca Kaplıcası’da mide-bağırsak hastalıkları, cilt ve kadın hastalıklarına şifa olduğuna inanılıyor.

Termal kaynaklardan yerüstü su kaynaklarına geçelim. Uzundere ilçesi sınırlarında yer alan Balıklı Köy, Tortum Gölü manzarasında eşsiz bir deneyim sunar. Köye gitten sonra iskeleden balıkçı tekneleriyle göl üzerinde gezinti yapılabilir. Hazır gelmişken Tortum Şelalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Şelale çok yüksek bir debiye sahip olduğu için devasa görünür. Türkiye’nin en heybetli şelalerinden biri olarak bilinir. 50 metre yüksekten akan şelaleye hayran kalacaksınız.

 

Erzurum'da Ne Yeni, Ne İçilir

Erzurum mutfağı denilince herkesin ağzından büyük ihtimalle cağ kebabı çıkacaktır. Pek çok şehirde tabelalarda cağ kebabı ibaresini görürüz. Fakat en iyi ve geleneksel cağ kebabını sadece Erzurum’da yiyebilirsiniz. Erzurum mutfak kültürü yönünden bir cennet gibidir. Erzurum’un meşhur ketesi eşliğinde aşotu çorbasını mutlaka denemelisiniz. Pancake, krep gibi hamurla olmadan önce bile varolan lalanga da kahvaltı masasının olmazsa olmazıdır. Un ve şekerin helva kıvamına getirildiği ve pekmezle de servis edilen hasuta da kahvaltıya eşilik eder. Daha hafif bir yemek isterseniz çiriş otundan yapılan yemek, turşular ve börek alternatif olabilir. 

Duttan omlet önyargıya sebep verir. Fakat Erzurum;’un dut çullaması olarak bilinen bu lezzetini tattıktan sonra tüm fikriniz değişir. Pazı ve bulgurun muhteşem uyumuyla birleştiği lor dolması diğer yöresel lezzettir. Erzurum’un dillere destan tatlısı kadayıf dolması yenmeden dönmek olmaz. Tel kadayıfın içine ceviz ve fıstık konarak yapılan bu tatlı ile her mide bayram eder.

 

Erzurum'da Spor ve Macera

Erzurum tıpkı mutfağı gibi sporda da öne çıkan bir şehirdir. Sert iklimi kış sporlarının vazgeçilmez bir yeri olmasına neden olmuştur. Dünyanın sayılı kış spor merkezlerinden biri olup, iddiasını 2011 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaparak ispatlamıştır. Palandöken kış turizminde dünyanın en iyi kayak merkezleri kategorisinde yer alır. Profesyonel kayakçıların en sevdiği pistlere sahip Palandöken’de sezon Aralık ayında başlayıp Nisan’a doğru sona erer. 

 

Erzurum'a Nasıl Gidilir

İstanbul’dan D-100 üzerinden arabayla 13 saat 30 dakika bir süreyle Erzurum’a gidİlir. Her şehirden otobüslerle şehre gelmek mümkündür. Otobüsle İstanbul’da yaklaşık 18 saat sürer. Zaman ve konfor açısından en mantıklısı uçakla seyahattir. İstanbul’dan Erzurum uçakla iki saat sürer. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden direkt uçuşlar bulunur. Havalimanından sonra araç kiralayarak devam edebilirsiniz. Son yılların gözde seyahatlerinden biri olan Doğu Ekspresi ile şahane manzaralara tanıklık ederek, Erzurum’a gidebilirsiniz.

Erzurum Teslim Noktaları ve Havalimanları

3 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Erzurum rent a car sizlere hizmet veriyor.

Erzurum Havalimanı
Havalimanı

Ne yenir, ne içilir?

Erzurum oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Erzurum Coffee Time
Coffee Time
Terminal Cad. Terminal Mah.
Erzurum Çınaraltı Kahvecisi
Çınaraltı Kahvecisi
Terminal Caddesi
Erzurum Yemen Kahvesi
Yemen Kahvesi
Lalapaşa Mah. Terminal Cad. No:67 MNG AVM
Erzurum Kocatepe Kahve Evi
Kocatepe Kahve Evi
Terminal Caddesi
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Erzurum Mado
Mado
Terminal Caddesi Mng Avm
Ice Cream Shop
Yol Tarifi Al