Denizli Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Eskihisar Köyü’nde kurulan Denizli şehrinin ilk adı kaynaklara göre Ladik’tir. Tonguzlu, Tengiz kullanılan diğer ifadelerdir. Tengiz eski dilde deniz anlamına gelir. Tengüzlü de bugünkü dilde Denizli ifadesine tekabül eder. Denizli Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunanlılar tarafından kuşatılmıştır. Ülkenin her yerinde olduğu gibi halk savaşta topraklarını korumuştur.

Denizli Ege Bölgesi’nde bulunur. Fakat bir Ege kenti özelliği taşımaz. Yakınında olan İç Anadolu Bölgesi iklim ve bitki örtüsü türlerini taşır.

Denizli’deki Tarihi Mekanlar

Tripolis Antik Kenti şehrin en önemli tarihi mekanlardan biridir. Antik kentin içinde hamam, tiyatro, surlar ve daha pek çok kalıntı bulunmaktadır. Şehrin diğer adı Apollonia’dır. Tarih boyunca gerek savaşlardan gerekse doğal afetlerden dolayı antik kent hasar görse de büyük oranda günümüze sağlam kalmıştır. Şehrin turizm merkezi olan Pamukkale’de yer alan antik kentin hangi zamanda yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte, Bergama’nın kurucusu Telephos'un karısı Hiare'dan ismini aldığı öne sürülmüştür. Antik kent aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi'ndedir. Kentin hemen girişinde ziyaretçileri Medusa karşılar.

Bir diğer antik kent Leodikya Antik Kenti’dir. Pamukkale sınırları içinde yer alır. UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Geçici Listesi'ndedir. Seleuskosların Kralı II. Antiokhos’un eşi için yaptırdığı tahmin edilmektedir. Antik kentin içinde kalan kalıntılar, köylerin isimleri, Zeus’la bağlantılı hikayeler şehirde yaşayanların mitolojiye inandıklarını, bu yüzden çok eski medeniyetlerin yaşadığı tahmin ediliyor. Aynı zamanda antik kentin kurucusunun Zeus olduğuna inanılmıştır. Yine kazılardan ve tarihi kaynaklardan edinilen bilgilere göre antik kentin temel üretim ve ticari kaynağı teksitildir. Bu yüzden kentin oldukça zengin olduğu düşünülüyor.

St. Philippe Martyrion Kilisesi Denizli’de geçmişten kalan en eski yapılardandır. St. Philippe İsa’nın 12 havarisinden biridir. St. Phillippe Hıristiyanlığı yaymak için çıktığı yolculukta öldürülmüştür. Onu anmak için bu kilise ve mezar yapılmıştır.

Denizli’nin Doğal Güzellikleri

Denizli’nin dünyanın her yerinden insan çeken doğal güzelliklerinin ilki elbette Pamukkale Travertenleri. Traventerler yerel halk için önemli bir geçim kaynağı. Menderes Nehri’nde yer alan travertenlerin sularında karbonat bulunur. Adeta şehir için bir simge haline gelen travertenler suyun içinde yer alan karbondioksitin uçarak, kalan kalkerin çöküşü sonucunda oluşmuştur.

Görüntüsü bembeyaz bir meleği andırır. Sahip olduğu bu eşsiz güzellik, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınarak taçlanmıştır. Güney Şelalesi Güney ilçe sınırları içinde yer alır. SİT alanı ilan edilen şelaleyi ziyaret eden herkes sunduğu manzara karşısında hayran kalır.
Şelalenin suları 20 metreden Büyük Menderes’e akar. Hayranlık verici bu doğa resitalinin yanında, akan suların sesleri ruhu dinlendirir. Şelalenin yatağında suyunun kireçli olmasından kaynaklı, basamaklar ve kalker bulunur. 2013 yılında meydana gelen depremde şelale büyük ölçüde zarar görmüştür. Fakat bir yıl sonunda yeniden yenilenmiş, düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır.

Tokalı Kanyonu yaklaşık 20 kilometre bir mesafeye yayılmıştır. Çivril’de yer alan kanyona halk arasında Akdağ Kanyonu denilmektedir. Kanyonun içinde yer alan kayalardan geçen dere zamanla kanyon oluşumuna yol açmıştır. Kanyonun oldukça geniş bir alana yayılması, derin olması uzun saatler boyunca gezilmesini zorunlu kılar. Yani kanyonu sadece bir kaç saatte gezmek mümkündür. 8 hatta bazen 9 saati alan gezilerle anca tamamlanır.

Pamukkale başlı başına her şeyiyle eşsiz bir yer. Travertenler ve şelalelerle bir cennet bahçesi gibi. Ağlayan Kaya’da bu manzaralardan birine sahip. Yaklaşık 30 metreden akan suyun sesi ve görüntüsüne hayran kalırken, diğer taraftan alabalık yemenizi tavsiye deriz.

Denizli’de Spor ve Macera

Tokalı Kanyonu ülkenin en derin ve en fazla alana yayılmış kanyonlarından biridir. Kanyonu baştan aşağı dolaşmak oldukça zordur. Bu yüzden kanyon macera tutkunları için biçilmiş kaftan. Zaten burayı en fazla ziyaret edenlerde onlar. Kanyona gelmeden önce belirli hazırlıklar yapılmalıdır. Etaplar oldukça zorlayıcı olacaktır. Tırmanma, uzun süren yürüyüşler, bazı durumlarda kayaların altından geçmek için yüzme gibi her duruma hazırlıklı olunmalı.

Denizli’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Bir masal diyarı gibi olan Denizli, aynı zamanda güçlü bir mutfağa da sahiptir. Bu mutfak sahip olduğu coğrafyadan oldukça etkilenmiştir. Yer yer Ege etkisi, bazen de İç Anadolu etkisini birlikte görmek mümkündür. Örneğin bir tarhana çorbaları var içine Ege’nin meşhur lezzeti börülce giriyor. Diğer taraftan buğday, nohut, etle birlikte şahane keşkekler pişiriliyor. Pek çok yörede pişirilen arabaşı Denizli’de tavşan etiyle pişiriliyor. Kıymalı bir harç ve mısır unuyla pişirilen yen böreği bir ana yemek gücündedir. Yedikten sonra hem doyarsınız hem de mideniz bu lezzet karşısında bayram eder. Ve elbette kuyu kebabı. Kuyu kebabının ismi gerçekten kuyuda yapılmasından gelir. Tercihen kuzu etleri kuyular üzerinde pişirilir. Kuyunun altına etlerin yağını alması için tepsi konulur. En sonunda etlerin akan yağından pilav yapılarak servis edilir. Patlıcanlı kapama, çiğ dolma ve Denizli’nin yıllardır resmi içeceği olan Zafer gazozonu da deneyin deriz.


Denizli’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul Denizli arası özel araçla 7 saate yakın sürer. D650 kara yolu üzerinden ulaşım sağlanabilir. Ankara’dan yaklaşık 5 buçuk saat sürer. Havayoluyla Denizli’ye gelmek için Çardak ilçesinde yer alan Çardak Havalimanı kullanılabilir. Aydın, İzmir güzergahından geçen demiryoluyla da şehre ulaşım mümkündür. Bunlar dışında araç kiralayarak veya şehirler arası yolculukla ulaşım sağlanabilir.

Denizli Teslim Noktaları ve Havalimanları

2 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Denizli rent a car sizlere hizmet veriyor.

Ne yenir, ne içilir?

Denizli oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Denizli Starbucks
Starbucks
Şahanlar D'Life Suites & Shops Çamlık
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Denizli Köfteci Yusuf
Köfteci Yusuf
Menderes Blv. No:185 Aqua Mall
Kofte Place
Yol Tarifi Al
Denizli Öğrenci İşleri
Öğrenci İşleri
Kınıklı Mah. 6083 Sokak No2/1
Denizli Fahham
Fahham
Mevlana Caddesi 6073 Sokak No 1, Kampüs
Restaurant
Yol Tarifi Al
Denizli Mahal
Mahal
Asmalıevler Mah. Süleyman Demirel Blv. 6673 Sok. No:4