Alaçatı Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Hyundai i-20
Hyundai i-20
Mini
Benzin
Otomatik
Günlük
$26,64
Renault Symbol
Renault Symbol
Ekonomik
Benzin
Manuel
Günlük
$29,02
Renault Clio Sport Tourer
Renault Clio Sport Tourer
Orta Sınıf
Benzin
Manuel
Günlük
$30,18
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Geniş
Dizel
Manuel
Günlük
$35,98
Renault Captur Hybrid
Renault Captur Hybrid
SUV
Benzin
Otomatik
Günlük
$46,43
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Üst Sınıf
Dizel
Otomatik
Günlük
$46,43
Audi A4
Audi A4
Lüks
Benzin
Otomatik
Günlük
$82,42
Monday, October 25, 2021 ve Monday, November 1, 2021 tarihleri arasında yapılacak olan rezervasyonun günlük fiyatıdır. Daha ileri tarihli rezervasyonlarınız için günlük fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Son yılların en gözde tatil beldelerinden biri olan Alaçatı’nın sakinleri veya turistleri için yapılacaklar listesini tamamlamak zordur. Doğanın tüm güzelliklerinin bonkörce verildiği bu yöre aynı zamanda tarihi dokuya sahiptir. Cumbalı taş evleri, begonviller eşliğinde arnavut kaldırımları Alaçatı’ya bir kartpostal görünümü veriyor. Dokusu korunmaya çalışılan kasaba, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlıdır. Çeşme merkeze yaklaşık 10-15 dakikalık bir mesafede yer alır.
Kendi limanına sahip Alaçatı’nın tarihi M.Ö’lere dayanır. Fakat kasabanın sahip olduğu dokunun kazanımı nispeten daha yenidir. Alaçatı’nın kalkınması ve insanların dikkatini çekmesinde üzücü bir doğa olayı sebeptir. Avrupa’da üzüm bağlarında görülen hastalık nedeniyle bağlardan verim alınamaz. Şarap gibi ürünler sekteye uğrar. Bu yüzden üzüm bağları sağlıklı liman arayışına girilir. Alaçatı limanı şarap üretimi ve daha sonrasında zeytin ve zeytinyağı üretimi için seçilen önemli bir yer olur. Böylece Alaçatı gelişmeye ve zenginleşmeye başlar.

Alaçatı’nın Antik çağlarda adı Agrilia’dır. Osmanlı zamanında kasaba Piyade köyü şeklinde anılmıştır. Daha sonra kasabaya yerleşen Alacaat Aşireti ile ismi anılmaya başlar. Yine Osmanlı zamanında tarlaların işletilmesi için kasabaya yerleşen Rumlar sayesinde bugün hala korunan taş evler inşa edilir. Rumların bölgeye yerleşmesiyle bağcılık faaliyetleri hız kazanır. 1923 yılında mibadele ile kasabanın artık yerlileri haline gelen Rumlar göç etmeye başlar. Rumların Alatzada olarak andığı kasaba yeni gelenlerle birlikte Alaçatı adını alır. Yeni gelen halkın kavun, tütün yetiştirmesiyle ticari hayatı renklenir. Diğer taraftan bölgenin bol rüzgar alması rüzgar sörfü tutkunlarını da kasabaya çekmeye başlar. Böylece kasaba yavaş yavaş tatil beldesi halini alır.

 

Alaçatı'nın Tarihi Mekanları

Alaçatı’nın tarihi denilince taş evler ve yel değirmenleri ilk akla gelenlerdir. 1800’lü yıllarda ticaretle uğraşan halkın yaptığı taş evler, hala Alaçatı’nın dokusunu oluşturuyor. Beyaz taşlardan ve genelde turkuaz pencere ve eşyalardan yapılan evler, arnavut kaldırımlar boyunca uzanır. Taş evleri özel kılan diğer neden, yapımında yumurta akı, kireç, saman ve toprak kullanılmasıdır. Böylece evler kışın sıcak yazın serin tutulmuştur. Geçmişten bu yana ayakta tutulmaya çalışılan taş evlerin çoğu otel amaçlı kullanılmaktadır.

Neredeyse iki asırdır Alaçatı ile özdeşlemiş yel değirmenleri günümüzde turistik amaçlı ziyaret edilen yerlerden biri olmuştur. Alaçatı Yel Değirmenleri ilk olarak rüzgara karşı buğday öğütmek için yapılmıştır. Bir tepenin hemen üstüne konumlanan yel değirmenleri günümüzde restore edilerek fotoğraf ve gün batımı tutkunlarının uğrak yeri olmuştur. Eski yel değirmenlerine, rüzgardan yararlanmak için kurulan rüzgar enerjisi sağlayan yel değirmenleri de eşlik ediyor.

Her gittiği yerde tarihi bir mekan, yapı arayan biriyseniz ve yolunuz Alaçatı’ya düştüyse Alaçatı Hacı Memiş Ağa Cami’ni ziyaret edebilirsiniz. Cami 1812 yılında bölgenin tanınmış isimlerinden biri olan Hacı Memiş Ağa tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisini yansıtan yapıda ibadet etmek mümkündür. Pazaryeri Camii olarak bilinen, Ayios Konstantinos Kilisesi’de ziyaret edilebilir tarihi yapılardandır. Kilisenin yapısı bozulmadan yapılan caminin bu yapısı onu daha özel kılıyor. Sakarya Sokak’ta bulunuyorsanız kilise ve caminin özelliklerinin bir arada bulunduğu bu yapının farklı dokusunu hissetmenizi öneririz.

 

Alaçatı'nın Doğal Güzellikleri

Alaçatı Çeşme’nin diğer pek çok yeri gibi eşsiz koylara, plajlara ve sokaklara sahiptir. Beyaz ve mavinin birleştiği Delikli Koy bu güzelliklerden biridir. Adını iki koyun arasında yer alan kayanın zamanla parçalanarak bir delik şeklini almasından almıştır. Rüzgarlı bir alan olan Alaçatı sahillerine nazaran Delikli Koy daha sıcak ve sakindir. Bu yüzden en çok tercih edilen kamp alanıdır.
Alaçatı hakkında ilk üç kelime dendiğinde çoğu insan rüzgar sörfünü sıralamaya koyacaktır. Rüzgar sörfünün merkezi olan Alaçatı’da Yumru Koyu özellikle profesyonelleri ağırlar. Koy aynı zamanda Dünya Windsurf Şampiyonası‘nın da düzenlendiği yerdir. Fakat rüzagarı sevmeyen ve klaisk bir deniz tatili arayan biriyseniz de alternatifler vardır. Aya Yorgi Koyu rüzgardan uzak, sımsıcak bir denize sahiptir. Aynı zamanda gece gündüz eğlencenin kalbinin attığı beachlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Alaçatı’nın arnavut kaldırımlarında yürürken her zaman sardunya ve begonvil kokusu eşlik eder. Mis kokulu, taş evlerin süslediği sokaklarda yürürken bu güzellikten ayrılmak istemezsiniz. Kemalpaşa Caddesi böyle bir deneyimin ilk yerlerindendir. Cadde boyunca aynı zamanda alışveriş yapabilirsiniz. Sokakların dokusuna uygun mağaza ve butiklerden alışveriş yaptıktan sonra, müthiş mutfaklara sahip restoranlarda hem dinlenip hem de karınınız doyurabilirsiniz.


Alaçatı'da Ne Yenir Ne İçilir

Alaçatı bir tatil beldesine göre nispeten küçüktür. Fakat küçüklüğüne rağmen her yönden zengin alternatifler sunar. Mutfakta da aynı şekilde zengin içeriğe sahiptir. Geçmişten gelen ticari hayatı mutfağına da yansımıştır. Zeytincilik ve zeytin yağı ticaretinin hakim olduğu bölgede, en iyi zeytinyağlıları tatmanız mümkündür. Alaçatı mutfağında mutlaka zeytinyağılıların tadına bakmanızı öneririz. Balık, patlıcan böreği, boyoz, Arnavut ciğeri, İzmir köfte Alaçatı mutfağının en özel lezzetlerindednri. Tüm bu yemeklerden sonra mutlaka sakızlı türk kahvesi eşliğinde bademli kurabiyelerden tadın deriz. Fakat en önemlisi küçük restoranlara gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Özellikle yaz aylarında yer bulmak oldukça zordur.

 

Alaçatı'da Spor ve Macera

Alaçatı rüzgar sörfü ile sadece ülkede değil dünya çapında bir üne sahiptir.
Yumru Koyu dünyaca ünlü bir rüzgar sörfü alanıdır. Profesyonelleri ağırlar. Aynı zamanda profesyonel olmak isteyenler için, eğitim ve okullara ev sahipliği yapar. Eğer bir ekstrem spor tutkunuysanız profesyonel veya amatörce Alaçatı’da aradığınızı bulabilirsiniz. Rüzgar sörfü dışında uçurum gibi yerlerden atlama, dağ bisikleti turları, uçurtma ve gökyüzü sörfü Alaçatı’da yapabileceğiniz aktivitelerden. Seçtiğiniz alanda uzman insanlardan yardım alabilir, eğitim ve derslere katılım gösterebilirsiniz.


Alaçatı'ya Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Alaçatı’ya özel araçla E881 üzerinden yaklaşık 5 saat 40 dakika gibi bir sürede gidilebilir. İzmir’e 70 km uzaklıkta bulunan Alaçatı, İstanbul’a 640, Ankara’ya 660, Bursa’ya 410 km mesafede yer alır. Özel araçlar dışında şehirlerarası otobüs ve uçakla gidilebilir. Eğer tatil için özel bir rezervasyonunuz varsa, transfer araçları da kullanılabilir. Özel araç ve araç kiralama tercih edenler İzmir- Çeşme otoyolu üzerinden Alaçatı’ya ulaşım sağlayabilir. Alaçatı veya Çeşme’de bir havalimanı yer almıyor. Fakat Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra, belediye otobüsleri ve HAVAŞ ile Alaçatı’ya gelmek mümkündür. Fakat daha rahat ve kolay bir yolculuk yapmak isteyenler ve tatilinin devamında da rahat bir ulaşım isteyenler için araç kiralamak en mantıklısıdır. Havalimanından veya önceden rezervasyonla kiralama yapılabilir. En iyisi önceden rezervasyonla aracı havalimanından teslim almak olacaktır.

Alaçatı Teslim Noktaları ve Havalimanları

11 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Alaçatı rent a car sizlere hizmet veriyor.

İzmir Büro
Elit Büro
İzmir Otel Teslimi
Otel
Izmir Otogar
Otogar
İzmir Adres Teslimi
Adres
Alaçatı Otel Teslimi
Elit Büro
Çeşme Otel Teslimi
Otel
Çeşme Büro
Elit Büro
Alaçatı Büro
Elit Büro
Adnan Menderes Havalimanı
Havalimanı

Ne yenir, ne içilir?

Alaçatı oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Alaçatı Reyhan Pastanesi
Reyhan Pastanesi
Ilıca Boyalık Mah.
Alaçatı Tokmak Hasan'ın Yeri
Tokmak Hasan'ın Yeri
Çeşme
Turkish Restaurant
Yol Tarifi Al
Alaçatı Elit Life
Elit Life
İzmir Cad. No:8
Turkish Restaurant
Yol Tarifi Al
Alaçatı Starbucks
Starbucks
Musalla Mah. 1016 Sok. No: 2 Çeşme Marina
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Alaçatı Köşe Kahve
Köşe Kahve
1001. Sok. Alaçatı