Sivas Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Renault Symbol
Renault Symbol
Ekonomik
Benzin
Manuel
Günlük
$23,71
Renault Clio HB
Renault Clio HB
Mini
Benzin
Manuel
Günlük
$23,71
Fiat Egea
Fiat Egea
Orta Sınıf
Benzin
Manuel
Günlük
$24,84
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Geniş
Dizel
Manuel
Günlük
$30,48
Renault Captur Hybrid
Renault Captur Hybrid
SUV
Benzin
Otomatik
Günlük
$40,64
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Üst Sınıf
Dizel
Otomatik
Günlük
$40,64
Mercedes C-180
Mercedes C-180
Lüks
Benzin
Otomatik
Günlük
$75,64
Tuesday, December 14, 2021 ve Tuesday, December 21, 2021 tarihleri arasında yapılacak olan rezervasyonun günlük fiyatıdır. Daha ileri tarihli rezervasyonlarınız için günlük fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Türkiye’nin yüzölçümü yönünden ikinci büyük şehridir. İpek ve Kral Yolları üzerinde bulunur, İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Tarihi Hititlere kadar uzanır. Hatta Hitit yerleşim bölgeleri günümüze kadar ulaşmıştır.Hititler’den sonra sırasıyla Frig, Lidya, Pers, Makedonya, Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yapmıştır. 

Sivas’ın kelime anlamı Roma İmparatorluğu döneminde şehir anlamına gelen “Sebasteia” kelimesine uzanır. Yıldırım Beyazıt devrinde fethedilmiştir. Osmanlı zamanında Tokat, Amasya, Çorum, Malatya, Kayseri’nin yer aldığı şehir Sivas’a bağlanmıştır. Diğer medeniyetlerde olduğu gibi Osmanlı için de çok önemli bir yere sahip olmuştur. Türkiye’nin kuruluş yıllarında Atatürk’ün de stratejik gördüğü şehirlerdendir. Milli Mücadele’nin kırılma noktası olan Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 yılında gerçekleşmiştir.

Sivas Hititler’den günümüze kadar sürekli fethedilmeye çalışılmış stratejik bir şehirdir. Medeniyetlerin sürekli gözdesi olan şehirde gezilecek, görülecek tarihi mekanların sayısı fazladır.

Sivas'ın Tarihi Mekanları

Sivas tarihi mekanlarının güzelliği ile ünlü olup, bu güzelliklerin tescillendiği şehirlerdendir. Divriği Ulu Camii en bilinenlerden olup, 1985 yılında Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası’na alınmıştır. 1243 yılında Süleyman Şah tarafından yaptırılmıştır. Sanat Tarihçileri ve arkeologların hayran olduğu yapı için Evliya Çelebi “Methinde diller kısır, kalem kırıktır” ifadesini öne sürmüştür. Tamamı kesilmiş taşlardan yapılmıştır, Şah Kapısı, Cennet Kapısı, minber, mihraç, türbe, Darüşşifa, Darüşşifa Taş Kapı yapının parçalarıdır. Sivas şehir merkezine 185km mesafede olan Divriği ilçesi sınırları içerisindedir. 

Selçuklular zamanında 1217 yılında inşa edilen Şifaiye Medresesi görülmesi gereken bir diğer tarihi mekandır. Sivas Darüşşifası olarak da bilinir, Osmanlı zamanında medrese olarak kullanılsa da asıl hastane amacıyla yapılmıştır. Sanat tarihinde Çifte Minareli örnekler arasında gösterilir. Anadolu Selçuklu zamanının en önemli yapısıdır. Yine Anadolu Selçuklu zamanından kalan Buruciye Medresesi simetrik düzgünlüğü ile hayran bırakmaktadır. Yine taşların odakta olduğu yapı, hala çeşitli aktiviteler için kullanılmaktadır.

Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan Gök Medrese, Mustafa Kemal Atatürk ve heyetinin kritik kararları aldıkları Sivas Kongre Müzesi mutlaka geizlmesi gereken yerlerdir. Medreseler, camiler ve müzeler tüm tarihe tanıklık ediyor.

Sivas'ın Doğal Güzellikleri

Sivas diğer komşu illere göre yüksek bir bölgede yer alır. Karasal bir iklime sahiptir ve kızşlar soğuk geçer. Karasal iklimi doğal güzellikler konusunda eksik olmasına yol açmamış, aksine zenginleştirmiştir. Kaplıca kaynakları ve gölleri ile doğanın nimetlerinden faydalanmış şehirlerindendir.

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan Kangal Balıklı Kaplıca sağlık turizminin gözde merkezilerindendir. Sedef başta olmak üzere, deri, kemik, böbrek gibi hastalıklara şifa olduğuna inanılır. Dünyanın farklı yerinden gelen insanlar balıkların yaralarını yemesiyle hastalığından kurtuluyor. 

Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alan bir diğer güzellik Gökpınar Gülü’dür. Yelken Köyü ve Karahisar Köyü arasında yer alan göl, tertemiz suyu ve bozulmamış yapısıyla dikkat çeker. Suyu tatlı ve berrak olup, bir akvaryumu andırır. Balık tutmak ve yüzmenin yasak olduğu gölde dalış yapılabilmektedir. Yine Gürün’de yer alan Şuğul Vadisi görülmesi gereken güzelliklerdendir. Doğal bir oluşum olan Tödürge Gölü, jips kayacı yani alçı taşı yapısıyla Hafik Gölü diğer su kaynaklarıdır. 

Orman şelale, su kaynakları ve tarihi mekanları birarada görmenin mümkün olduğu Gemerek Sızır Şelalesi Sızır sınırları içinde olup Kayseri iline de yakındır. Hiçbir aracın geçemediği ama yayaların eşsiz güzelliğe tanıklık yapabileceği Sivas Eğri Köprü Selçuklular dönemine ait olduğu tahmin edilen, metrelerce uzunluktadır. Eğri olmasının ise kesin bir nedeni olmamakla birlikte çeşitli rivayetler söz konusudur. 

Sivas'ta Spor ve Macera

Gürün Gökpınar Gölü Sivas ve spor yan yana gelince akla gelen yerlerdendir. Yüzmenin yasak olduğu göle dalış yapmak serbesttir. Tertemiz suya sahip göl dalış tutkunlarının favorisi durumunda. Fakat her önüne gelenin dalış yapmasına izin verilmiyor. Yüksek rakımın doğurabileceği tehlikelere karşı, iki yıldız sahibi dalgıçlara izin veriliyor. 

2017 yılında Sivas Belediyesi tarafından yapımı başlana Macera Parkı Türkiye’nin en büyük macera parkı olma iddiasını taşıyor. Kardeşler Ormanı’na yapılan park bittikten sonra çok çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapacak. Kış aylarının soğuk geçmesi kış turizmine yatırımları arttırmıştır. Yakın zamanda yapılacak kayak merkezi ile Sivas kış turizminin de vazgeçilmezi olacaktır.

Sivas'ta Ne Yemeli, Ne İçmeli

Sivas kendine has mutfağı ile dikkat çeker. Sabah kahvaltısında dahi tüketilen kuzu kelle bu lezzetlerdendir. Sivas köftesi, yağlı çörek ve katmerde mutlaka tadılması gerekenlerden. Yöreye has bir ot olan madımak ıspanağa benzer. Tadı ve görünüşüyle ıspanağı andıran bu lezzet Sivas mutfağının en çok tercih edilen lezzetidir. Hamurun arasına et, patates konulduktan sonra mantı gibi tüketilen bir lezzett olan hıngel, yine kat kat hamurlardan yapılan katmer yöresel lezzetlerdir.

Sivas'a Nasıl Gidilir

Sivas’a özel aracınızla, uçakla, otobüsle, araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na iniş yapacak uçaklarla seyahat en kolay yoldur. Uçak korkusu olan veya bilet bulamayanlar için ise özel araçlar uygundur. Aracınız yoksa farklı araç kiralama şirketlerinden kiralayabilirsiniz. Aynı şekilde havalimanından teslim alarak şehir içinde ulaşım için kiralamak seçeneklerdendir. Pek çok farklı otobüs şirketlerinden bilet alarak da ulaşım sağlanabilir.

Şehir içi ulaşımda otobüs, otomobil ve taksi tercih edilir. Herhangi bir raylı sistem yoktur. Otobüs kullanacaklar ulaşım için Kent Kart kullanabilir.

Sivas Teslim Noktaları ve Havalimanları

5 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Sivas rent a car sizlere hizmet veriyor.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı
Havalimanı

Ne yenir, ne içilir?

Sivas oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Sivas Starbucks
Starbucks
İstasyon Sivas Merkez
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Sivas Espressolab Sivas
Espressolab Sivas
Kayseri Sivas Yolu Üzeri Cumhuriyet Üniversitesi No: 7
Sivas Bıg Yellow Taxi Benzin Cafe
Bıg Yellow Taxi Benzin Cafe
Sivas Coffee And Study
Coffee And Study
Kardeşler Caddesi Cumhuriyet Üniversitesi
Sivas Has Döner
Has Döner
Sivas-Ankara Karayolu Gültepe mahallesi - Merkez / SİVAS
Doner Restaurant
Yol Tarifi Al