Mersin Ucuz Araç Kiralama

Ucuz araç kiralama ile bütçenize en uygun aracı sizlere en iyi kalitede sunuyoruz.

Eski adı İçel olan Mersin ili Türkiye’nin 10. kalabalık şehridir. Bir liman kenti olan Mersin sadece Türkiye’nin değil Doğu Akdeniz’in önemli bir noktasıdır. Helenistik dönemden bu yana yerleşimin olduğu tahmin edilen Mersin’in Yumuktepe bölgesinin Yontma Taş Devri’nden kaldığı tahmin ediliyor. Dağların kapattığı bir bölge olan Mersin, görülmesi zor bir yer olduğu düşünüldüğü için İçel diye adlandırılmıştır. Adının kökeni ile ilgili çeşitli spekülasyonlar bulunur. İlki Akdeniz bitkisi olan Myrtus-Mersin ağacı, diğeri ise Mersinoğlu diye adlandırılan bir aileden geldiği inanışıdır.

Mersin Araplar, Türkler, Bizanslılar, Romalılar gibi farklı milletlerin egemenliği altına girmiştir. 1516 yılında Osmanlı tarafından fethedilmiştir. Milli Mücadele döneminde İngiliz ve Fransızlar tarafından işgal edilmiş, 1921 yılında Fransa ile yapılan Ankara Antlaşması ile kurtuluşu sağlanmış. Tam bağımsızlığını ise 3 Ocak 1922 tarihinde elde etmiştir. 

Mersin Akdeniz’in göbeğinde yer alması ve tüm güzelliklerini barındırması, tarihin izlerinin yaşadığı bir şehir olması nedeniyle ticaret dışında da ziyaretçi çeker. Gezilmesi görülmesi gereken yerleri merak uyandırır. 

Mersin'deki Tarihi Mekanlar

Mersin Silifke’de yer alan Cennet Cehennem çökükleri mağara tavanlarının çökmesiyle meydana gelmiştir. Her iki mağaraya inmek zor olsa da Cennet Çöküğü Mağarası’na inmek daha kolaydır. Mağaraya Cennet denmesinin nedeni ise çökeltinin dibinin akarsu olması ve bunun görsel bir şölene neden olmasıdır. Çöküğün hemen yanında M.S 5. yüzyılda Aziz Paulus’un Meryem Ana için yaptırdığı kilise bulunur. Çöküğe taş merdivenlerden iniliyor. 
Cehennem Obruğu ise ulaşımın neredeyse imkansız olduğu bir alandadır. Fakat mağaraya tepeden bakmak isteyenler için teras bulunur. Yine de çeşitli ekipmanlarla mağaraya inenler mevcuttur. Mitolojiye göre, Zeus ile Typhon arasında ki kavgadan sonra Zeus kazanır ve Typhon’u Etna Yanardağı’na hapsetmeden önce çukurda bekletmiştir. 6 basamakla inilen bir diğer önemi mağara ise Yedi Uyurlar Mağarası’dır. Hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için önemli olan mağaranın Kuran’ın  Kehf Suresi’nde adı geçer.

Hem Hristiyanlıkta hem de İslam dininde söz edilen Yedi Uyurlar inanışının Anadolu’da yer alan mağaralarından biri olan Eshab-ı Kehf Mağarası, Tarsus’a 12 km uzaklıkta. Bugün çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği Yedi Uyurlar Mağarası‘na 6 basamakla iniliyor. Benclus Dağı’nın eteklerinde, önünde eğilimi az olan bir vadide yer alan mağara, kutsal bir ziyaret yeri özelliği taşıyor. Kuran’da Kehf Suresinde de ismi geçen bu yerin inanç turizmi açısından değeri büyük..

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Yumuktepe Höyüğü, tarımın ilk defa yapıldığı yerlerden biridir. Buğday, zeytin, ekmek gibi ürünlerin izlerine rastlanır. 1936 yılında başlayan kazılar 2. Dünya Savaşı2nda sekteye uğramış, 1993 yılından bu yana hız kesmeden sürmüştür. Arkeologlar için önemli bir bölge olup alandan çıkarılan heykeller, kesici aletler ve pek çok eşya Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir. Tarihe tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken alana giriş ücretsizdir. 

Kızkalesi’ne yakın olan Adam Kayalar bir diğer önemli tarihi mekandır. İ.Ö. 3. yüzyıl ile İ.S. 2. yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilen yapıda çeşitli kompozisyonlar içinde 2 çocuk, 4 kadın, 11 erkek, 1 dağ keçisi ve Roma kartalı şekilleri bulunur. Ayin yapmak amacıyla oyulmuştur ve kabartmalarda ölmüş rahiplere ait adlar yazılıdır. Doğal koşullar (yağmur, dağ içinden gelen sular) ve insan eliyle yapılan tahribatlar nedeniyle her geçen gün korunması zorlaşmaktadır.

Kleopatra’nın denizden çıkıp Tarsus’a girdiği kapı olan Deniz Kapısı diğer adıyla Kleopatra Kapısı görülmesi gereken yerlerdendir. Tarsus’a gitmişken St. Paul Kilisesi’ni görmeden gitmek olmaz. İncil’de adı geçen St. Paul Aziz Paul adına yapılmıştır. Hıristiyanlar için önemi büyük olan yapıda antik çağın izlerine rastlamak mümkündür. 

M.S 1. yüzyıla kadar uzanan Roma Yolu ve Kililkya Zafer Takı her ne kadar günümüze az kalıntılar kalsa da kalanlarla bile görülmesi gereken bir mekandır. Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar, mezarların da bulunduğu yolda Aziz Paul, Kleopatra, Augustus gibi isimlerin ayak izlerinde yürümeniz mümkündür. Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Olba Antik Kenti, Aya Tekla Kilisesi, Anemurium Antik Kenti kalıntıları günümüze kadar kalan diğer tarihi mekanlardır.

Mersin’e gelince ilk gidilen yer olan Kız Kalesi’ni biz sona bıraktık. Mersin’le özdeşleşen kale
Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunur. Deniz üzerinde yer alan kaleye balıkçı motorlarıyla ualşım sağlanabilir. Hikayeye göre kral kızının yılan sokması sonucu öleceğini faldan öğrenir. Kral kızını korumak için kaleye kapatır. Kızın canı Tarsus Beyazı üzümü çekince kaleye sepet içinde üzümler getirilir. Fakat sepetin içine giren bir yılan kızı sokar ve kız hayatını kaybeder.

Mersin'in Doğal Güzellikleri

Akdeniz ikliminin tüm güzelliklerini içinde barındıran Mersin’de hem tarih hem de doğa iç içedir. Doğa güzelliklerini sunarken bonkör davranmıştır. Özellikle astın hastalarının iyileştiğine inanılan Astım Mağaraları bunlardan biridir. Mağaranın havası basık ve nemlidir, havanın astıma şifa olduğuna dair çeşitli çalışmalar vardır. Torosların zirvesinden başlayan yolculuğuna Silifke’ye kadar devam eden Aksıfat Deresi’nin oluşturduğu kanyon Mersin’in doğasının sonuçlarından bir diğeridir. Yöreye içme suyu sağlayan buz gibi suyun oluşturduğu kanyon ise doğa ve macera tutkunlarının uğrak yeri olmuş durumda.Gezende Kanyonu da sürekli ziyaretçi akınına uğrayan yerlerdendir.

Erdemli ilçesinde yer alan Doktorun Yeri serin suyu, yeşil alanlarıyla piknik ve dinlenme için idealdir. Fakat etrafı bulduğunuz gibi bırakmaya ve bu eşsiz doğaya zarar vermemeye özen gösterin. Küçük bir cenneti andıran Narlıkyu Cennet Cehennem Çöküntüleri ve Astım Mağarası’na yakındır. Cennet Obruğunun altındaki nehir ve Narlıkuyu’nun sıcak suları Akdeniz’le buluşunca cennetin bir parça görüntüsü yaratmıştır. Burada suya girebilir ve etraftaki restoranlardan birinde mutlaka balık özellikle Lagos balığı yemelisiniz. Masmavi cam gibi suyuyla Yapraklı Koy’u da mutlaka ziyaret etmeli ve sularında serinlemelisiniz.

Doğadan miras kalan Yerköprü Şelalesi yerden 30 metre yüksekten dökülür. Mut ilçesinde yer alan şelale onlarca bitki türünün içinde yer alır. 

Mersin'de Spor ve Macera

Mersin gibi kanyon, mağara, şelale, koy yönünden zengin olan şehirde farklı doğa sporu yapmak ve adrenalini bol maceraya atlamak mümkündür. Örneğin Cennet Obruğuna iniş için tırmanma aktiviteleri yapılıyor. Aynı şekilde trekking tutkunlarının uğrak yerlerinden biri haline geldi. Kilikia Afrodisias Parkuru, Korykos Nekropol Yolu Ve Adamkayalar Parkuru gibi alanlar ise tarihi trekking turlarının gözdesi olmuş durumunda. Yerköprü Şelalesinde trekking, Göksu Irmağı kolu olan Ermenek Çayı üzerinde rafting yapmak mümkündür. Lamas ve Dragon Çayı da rafting için uygun yerlerdendir. Gelincik Tepesi, Arslanköy Yaylacık, Eshab-ı Kehf, Gök Tepe, Tisan Tepe, Azıtepe ise rafting yapmak isteyenler için çeşitli aktivitelerin yapıldığı yerlerdir. Toroslar’ın eteklerinde rafting deneyimi belki de hayatınız boyunca tatmadığınız duygulara neden olacaktır.

Mersin'de Ne Yemeli, Ne İçmeli

Mersin’de ne yenir? sorusunun belirli bir cevabı yoktur. Hatay, Adana gibi eşsiz mutfaklara komşu ve bir Akdeniz liman kenti olmanın tüm avantajları mutfağa da yansımıştır. Mutfağın en güzel yiyeceğinin başında tantuni gelir. En güzel tantuniyi Mersin’de yersiniz. Deniz şehri olması balık tüketimini de etkilemiştir. Özellikle levrek ve karidesleri çok güzeldir. 

Daha yöresel bir lezzet peşindeyseniz kerebiçi mutlaka deneyin. Kerebiç; Mersin mutfağına ait olan, köfteye benzeyen ceviz, irmik, kaymakla yapılan bir tatlıdır. İçerisinde bulunan çöven kökü yöresel bir lezzet olmasına neden olur. Arabaşı çorbası, bandırma, batırık, döğme pilavı, cezerye, topalak, yüzük çorbası diğer yöresel lezzetlerdir. Elbette Mersin’e uğramışken Silifke yoğurdunu yemeden hatta yanımıza almadan olmaz. Türkiye’nin en güzel ve yöresel yoğurtlarından biridir.

Mersin'e Nasıl Gidilir

Mersin İstanbul arası 906,7 km olup arabayla 9 saatten fazla sürer. Mersin Ankara arası 496,4 km olup arabayla yaklaşık 5 buçuk saat, İzmir ise 906,2 km ve araçla 11 saate yakın sürer. Çevre illerden ve diğer illerden farklı otobüs şirketleri ile veya özel araçlarla gidilebilir. Mersin’e direkt havayolu ile ulaşım yoktur. Adana Havalimanı’na gidip oradan otogarla Mersin şehrine geçmek mümkündür. Aynı şekilde Adana Havalimanından transfer ve araç kiralama ile Mersin’e geçilebilir. En rahat yol genelde uçakla Adana’ya ordan araç kiralayarak Mersin’e gitmektir. Mersin gezilecek yeri çok olan bir şehir olduğu için özel araç daha konforlu olacaktır.

Mersin Teslim Noktaları ve Havalimanları

2 farklı teslim noktası ve ücretsiz havalimanı teslimi ile Mersin rent a car sizlere hizmet veriyor.

Mersin Büro
Elit Büro
Mersin Adres Teslimi
Adres

Ne yenir, ne içilir?

Mersin oto kiralama hizmetinden faydalanarak şehre geldiniz, peki ya ne yenilir, ne içilir?

Mersin Efsus Aile Lokantası & Çorbacısı
Efsus Aile Lokantası & Çorbacısı
Camişerif Mah. Çakmak Cad. Buğdaycı İş Merkezi Altı No:27/B Akdeniz
Turkish Home Cooking Restaurant
Yol Tarifi Al
Mersin Starbucks
Starbucks
Güvenevler Mah. 1. Cad. No: 120-133
Coffee Shop
Yol Tarifi Al
Mersin Brooklyn Pub
Brooklyn Pub
Eğriçam Mah. Adnan Menderes Blv. Salih Kalkavan Apt. No:180/1A
Restaurant
Yol Tarifi Al
Mersin Güderler Çorbacı ve Et Lokantası
Güderler Çorbacı ve Et Lokantası
G.M.K. Bulvarı Barbaros Mah. Gmk Bul. Özyılmaz Apt. Altı No:493 Yenişehir
Soup Place
Yol Tarifi Al
Mersin Şofor Dinlenme Yeri.ızgara Melemen Sulu Yemek Tost
Şofor Dinlenme Yeri.ızgara Melemen Sulu Yemek Tost
MEŞOT
Food Court
Yol Tarifi Al