Dalyan

Uygun fiyat ve güvenilir hizmet anlayışı ile Elitcar Dalyan Araba Kiralama ayrıcalıklarını ve kusursuz deneyimi yaşayın!

Fethiye ve Marmaris arasında kalan Dalyan, bir Muğla kenti olup, el değmemiş güzelliktedir. Ortaca ilçesinde yer alır. Antik çağlarda adı Kaunos’tur. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra adı Dalyanköy olmuştur. Adını balık tuzağı anlamına gelen dalyanlardan almıştır. Dalyanlar balıkların ağa girmesini sağlayan düzeneklerdir. Buradan da anlaşılacağı gibi Dalyan bir balıkçı kasabasıdır.

Dalyan’ın toprakları tarım için oldukça elverişlidir. Aynı şekilde balıkçılık için de verimlidir. Fakat sahip olduğu güzellikler nedeniyle turizm başlıca geçim kaynağı olmuştur. The Times’ın en iyi açık alan olarak seçtiği İztuzu Plajı ve daha pek çok eşsiz doğal kaynaklara sahiptir. Tertemiz sular ve doğanın tüm güzelliklerine ev sahipliği yapar. Caretta caretta gibi daha çok bakir alanları tercih eden hayvanlarında uğrak yeridir.

Dalyan’daki Tarihi Mekanlar

Kaunos Antik Kenti Dalyan’ın en önemli yapısıdır. Ortaca’nın diğer yakasında kurulmuştur. Mitolojiye göre Miletos’un çocuğu Kaunos tarafından kurulmuştur.  Kurulduğu yer nedeniyle bir liman olan alan, daha sonra alüvyon sebebiyle bu özelliğini yitirmiştir. Kentten günümüze kalan şah eserlerden olan kaya mezarları hemen kentin ana girişinde yer alır. Dağlara yapılan mezarlar sadece Dalyan için değil, Türkiye için önemli yapılardır. Mezarların kimlere ait olduğu tam olarak bilinmese de kralların olduğu düşünülüyor. Mezarlardaki aslan süslemeler de görülmeye değerdir. Antik kentin etrafı surlarla çevrilidir, içeri de tiyatro, tapınaklar, agora, kilise, hamam bulunur. Antik kente giriş genelde deniz üzerinden sağlanır. Kente gelen motorlardan indikten sonra kısa süren bir yürüyüş ardından antik kente ulaşım sağlanır.

Dalyan’ın Doğal Güzellikleri

İztuzu Plajı Avrupa ve Akdeniz’in en özel yerlerinden biridir. Plaj oteller veya diğer insan eliyle kirletilmemiş. Hala caretta carettaların en uğrak yeri olmayı başarmış bir yer. Bulunduğu konum nedeniyle dünyanın en prestijli gazelerinden olan The Times’tan “En İyi Açık Alan” ödülünü almıştır. 5 kilometre bir alanda yer alan sahilin bir bölümünde caretta carettaların yumurtalarını bırakması için özel koruma altındadır. Uzun bir şeritte yer aldığı için bir kıyıdan tekneyle, diğer kıyıdan kara yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Tekne yoluyla gelenler Dalyanağzı Plajı’na ulaşırken, karayolundan İztuzu Plajı’na ulaşılır. Plajlara giriş akşam sekizden sonra yasak. Aynı şekilde sabah sekizden önce de giriş yapılmıyor. Bu sürelerde plaj sadece kaplumbağalar için ayrılır.

İztuzu alüvyonlarla çekilen Kaunos ve daha sonra Dalaman Çayı’nda meydana gelen Rodos depremi sonrası oluşmuştur. Çaydan gelen kumlar deniz tarafından kıyıya taşınmış ve uzun yıllar sonra plaj meydana gelmiştir. İztuzu’nda sular o kadar sığdır ki uzun süre yüzdükten sonra boyunuzu aşar. Adından da anlaşılacağı gibi su çok tuzludur, öğleden sonra dümdüz olan deniz biraz dalgalanmaya başlar. Fakat plajın diğer tarafı olan Dalyanağzı Plajı tam tersi tatlı ve derin sulara sahiptir.

Dalyan ziyaretçilerinin uğrak yerlerinden biri de Ekincik Koyu’dur. Özellikle tekne turlarının gözde yeridir. Koy aynı adı taşıyan köyün içindedir, her tarafında zeytin ve çam ağaçları kaplıdır. Ekincik Koyu adeta saklı cennet gibidir, gizli saklı bir yerdedir. Fakat keşfettikten sonra burdan hiç kopmak istemezsiniz. Kumsalı bölne bir de ufak bir dere bulunur. Plajlar ve koylar dışında Dalyan’da kaplıca gibi bir alternatif bulunur. Sultaniye Kaplıcaları bol mineralli suları ile her yıl binlerce insanı ağırlar. Kaplıcada aynı zamanda çamur banyosu yapabilirsiniz. Bu çamurun pek çok cilt hastalığına iyi geldiği düşünülüyor. Kaplıcalar aynı zamanda radyoaktif özelliğe sahiptir.

Dalyan’da Spor ve Macera

Dalyan’da en çok tercih edilen aktiviteler Dalaman Çayı’na giderek rafting yapmak veya Dalyan’dan kalkan tekne turlarına katılmaktır. Diğer taraftan kasaba çevresinde bulabileceğiniz jeep safari, kano turları, kanyonlarda gerçekleştirilen yürüyüşlere katılabilirsiniz. Hepsi için önceden randevu talep etmenizi tavsiye ederiz. Çevre tatil beldelerinden de ziyaretlerin olduğu zamanlarda, yoğunluk olabiliyor.
Dalyan’da Ne Yenir, Ne İçilir?
Dalyan tüm Ege kasabalarında olduğu gibi sebze ve zeytinyağlıların en güzellerini yiyeceğiniz bir mutfağa sahiptir. Burada yenen ıspanak ve börülce gibi sebzelerin tadını uzun süre damağınızdan silemezsiniz. Ebe gümeci, radika, turp otu, arap saçı tüm masalarda görebileceğiniz otlardır. Bir Dalyan köyüne yolunuz düşerse, kahvaltıda reçel yemeyi, öğlen veya akşam yoğurtlama, ekşili tavuk, arabaşı çorbası içmenizi tavsiye ederiz. Reçel için alışılagelmişin dışında patlıcan ve kabağı denemenizi öneririz. Eğer yolunuz sonbaharda Dalyan’a düştüyse mantarın en proteinlisi olan çınar mantarını deneyin. Yanında yöresel ekmekler olan mısır ekmeği, yufka ekmeği veya bazlama istemeyi unutmayın.

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Dalyan bir turizm merkezi olduğu için ulaşım oldukça rahattır. Kara ve ya havayolu kullanılabilir. İstanbul’dan özel araçla yaklaşık 12 saat sürer. Aynı şekilde Ankara’dan da 11 saat sürer. Bu yüzden İstanbul ve Ankara gibi uzak şehirlerden gelmenin en konforlu  yolu, Dalaman Havalimanı’na gelmektir. Havalimanından Dalyan 28 kilometre mesafede yer alır. Türkiye’nin her yerinden kalkan otobüslerle Dalyan’ın bulunduğu Ortaca’ya gelmek mümkündür. Ortaca’dan sonra Dalyan için tekrar bir araca binmek şarttır. Aktarmalar veya farklı araçlarla uğraşmak istemeyenler, rahat ve kolay bir tatil isteyenler için transferler ve araç kiralama şirketleri alternatif olacaktır. Özellikle havalimanından rezervasyonla araç kiralamak çok rahattır.

SSS
Sıkça Sorulan Sorular
Kiralık bir araçla, toplu taşıma veya araç paylaşımı hizmetlerine ihtiyaç duymadan, istediğiniz yere, istediğiniz zamanda gitme özgürlüğüne ve esnekliğine sahip olursunuz.
Kiraladığım araç arızalandığında yerine araç veril

Aracın arızalanması durumunda derhal araç kiralama şirketiyle iletişime geçerek durum hakkında bilgi verebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. Arızalanan aracın yerine yeni araç temin edilecektir.

Hala Sorularınız mı Var?
Sorular ve yanıtlar hakkında daha fazla bilgi almak için sıkça sorulan sorular sayfamızı ziyaret edin.