Şirketleriniz İçin En Tasarruflu Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Şirketleriniz İçin En Tasarruflu Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

AnasayfaBlogGüncel BilgilerŞirketleriniz İçin En Tasarruflu Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
Güncel Bilgiler
28 Nis 2023 12:45

Araç kiralama, işletmeler için önemli bir maliyet unsuru haline gelebilir. Ancak, doğru stratejilerle araç kiralama maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Bu kapsamda kurumsal araç kiralama seçenekleri değerlendirilmektedir. İşletmeler için en tasarruflu araç kiralama yöntemleri araçların düzenli olarak bakımının yapılması, kiralama şirketleri ile pazarlık yapılması, araçların doğru kullanımı, araçların yeni teknolojilerle donatılması, sigortaların dikkatli bir şekilde araştırılması ve araçların kullanımının takip edilmesi gibi faktörleri içermektedir. Bizlerde sizler için araştırdık ve aşağıda şirketleriniz için en tasarruflu araç kiralama yöntemlerini ele aldık.

1) Uzun Dönem Kiralama
Araç kiralamak, uzun dönemli kiralama ile daha ucuz hale gelebilir. Uzun dönemli kiralama, araç kiralama firmaları tarafından genellikle bir yıldan fazla süre için sunulur. Bu süre boyunca aracın tamir ve bakım işleri kiralama şirketi tarafından yapılabileceği için, şirketinizin araçlarının maliyetleri daha da düşebilir.

2) Sigortayı İyi Araştırın.
Araç kiralamak, sigorta maliyetlerini de içerir. Şirketinizin araçları için iyi bir sigorta poliçesi seçmek önemlidir. Sigorta poliçesi, aracın çalınması, zarar görmesi veya bir kaza sonucu hasar görmesi durumunda şirketinizi korur.

3) Yeni Teknolojileri Dikkate Alın.
Yeni teknolojilerle donatılmış araçlar daha yüksek bir kiralama ücreti ile gelebilir. Ancak, bu araçların daha yüksek yakıt verimliliği ve daha az bakım maliyetleri nedeniyle, uzun vadede tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ayrıca, araçların özellikleri de işinize uygun olmalıdır.

4) Araçları Doğru Kullanın.
Araçları doğru kullanmak, daha uzun süre dayanmalarını sağlar ve bakım maliyetlerini düşürür. Araçları uygun şekilde kullanmak, aynı zamanda yakıt tüketimini de azaltır. Araçları sürücülerinize de doğru şekilde kullanmayı öğretmek, maliyetleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

5) Araçları Düzenli Olarak Kontrol Edin.
Araçları düzenli olarak kontrol etmek, daha büyük hasarların önlenmesine yardımcı olabilir. Düzenli bakım, araçların daha uzun süre dayanmasını sağlar ve daha az bakım maliyeti ile sonuçlanabilir. Ayrıca, araçların düzenli olarak bakıma alınması, yakıt verimliliğinin artmasına da yardımcı olabilir.

6) Araçları Takip Edin.
Araçların kullanımını takip etmek, maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Bu, araçların yakıt tüketimini izlemek, araçların hangi zamanlarda kullanıldığını takip etmek ve bakım maliyetlerini takip etmek gibi şeyleri içerir. Araçların kullanımını takip etmek, işletmeniz için doğru kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Havalimanlarında Araç Kiralama Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Havalimanları, seyahat edenler için genellikle ilk duraklardır. Birçok insan, uçaklarına binmeden önce havalimanlarında zaman geçirir. Bu süre zarfında, birçok insan araç kiralama işlemleri yapar. Bu tarz kiralamalar genellikle Antalya’da araç kiralama gibi tatil bölgelerinde olmaktadır. Ancak, ülkemizin hemen hemen her havalimanında araç kiralama işlemi yapılabilir ve dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır.

  • Araç Kiralama Şirketlerinin Karşılaştırılması

Araç kiralama şirketlerinin sunduğu hizmetleri ve fiyatları karşılaştırmak, doğru karar vermenize yardımcı olabilir. Farklı araç kiralama şirketlerinin web sitelerini ziyaret ederek, araçların fiyatlarını ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

  • Sigorta Koşullarının Dikkatle Okunması

Araç kiralama şirketleri genellikle araçların sigortasını sağlar. Ancak, her sigorta poliçesi farklıdır. Araç kiralama şirketleri tarafından sunulan sigorta koşullarını dikkatlice okuyarak, ne tür hasarların kapsam dışında olduğunu ve hangi durumlarda ek ücret ödemeniz gerekeceğini öğrenebilirsiniz.

  • Araçların Kontrol Edilmesi

Araç kiralama işlemini tamamlamadan önce, aracın durumunu kontrol etmek önemlidir. Araçtaki tüm hasarları ve çizikleri kontrol etmek, ileride ortaya çıkabilecek sorunları önlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, aracın içindeki ekipmanların tamamen çalıştığından emin olmak da önemlidir.

  • Yakıt Seçenekleri Hakkında Bilgi Edinmek

Araç kiralama şirketleri, genellikle müşterilerine yakıt seçenekleri sunar. Bunlardan biri, aracın yakıt deposunun tamamen dolu olduğu ve müşterinin aracı aynı durumda iade etmesi gerektiği "tam dolu" seçeneğidir. Diğer bir seçenek ise, aracı geri getirirken yakıt seviyesini doldurmanıza gerek olmadığı "boş-dolma" seçeneğidir. Yakıt seçenekleri hakkında bilgi edinmek, gereksiz ek ücretlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

  • Araç Kiralama Şirketinin İletişim Bilgilerinin Alınması

Araç kiralama şirketinin iletişim bilgilerini almak, araç kiralama işlemi sırasında veya sonrasında herhangi bir sorun yaşandığında, şirketle iletişim kurmanızı kolaylaştırır. Şirketin telefon numarası, e-posta adresi ve hatta sosyal medya hesapları gibi iletişim bilgilerini alarak, müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilir ve sorunları çözmek için destek alabilirsiniz.

  • Ekstraların Edilmesi

Araç kiralama şirketleri, araç kiralama işlemleri sırasında ek ücretler alabilirler. Bu ücretler arasında, havaalanı vergileri, ek sürücü ücretleri, navigasyon sistemleri ve bebek koltukları gibi ekstra hizmetler yer alabilir. Bu ek ücretlerin kontrol edilmesi, son fatura tutarınızı önceden tahmin etmenize yardımcı olabilir.

  • Araç Kiralama Süresinin Planlanması

Araç kiralama süresi, sadece araç kiralama şirketinin açık olduğu süreyle sınırlı değildir. Planlanan seyahat süresi ve planlanan rotayı dikkate alarak, araç kiralama süresini doğru bir şekilde planlamak önemlidir. Sürenin sonunda aracı iade etmeniz gerektiğinden, planlanan seyahat süresinin sonuna kadar araç kullanmanız mümkün olmayabilir.

Kiralama Koşulları

Aylık araç kiralama koşulları hakkında merak ettikleriniz.