Kiralık Araçla Yolda Kalınırsa Ne Yapmalı


 Kiralık araç, bir süreliğine bireylerin ya da şirketlerin kullanımına sunulan araçlardır. Kiralama süresi genellikle birkaç saat ila birkaç hafta veya daha fazla olabilir. En çok kiralan araç türleri arasında otomobiller, minibüsler, kamyonetler, kamyonlar ve otobüsler yer alır. Kiralık araçlar genellikle iş veya tatil amaçlı seyahatlerde kullanılır. Örnek olarak İstanbul’da araç kiralama yaptınız diyelim. Kiraladığınız araç ile herhangi bir durumda yolda kalırsanız ne yapmanız gerekir? Özellikle tatillerde, turistler genellikle uygun fiyatlarla kiralık araçlar kullanarak bölgeyi keşfetmek isteyebilirler. Ayrıca, iş seyahatleri için de kiralık araçlar sıkça tercih edilir. Kiralık araçlar, iş seyahatleri için daha fazla esneklik sağlayarak müşterilerin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir ve şehir içi ulaşımda zaman kazandırabilir.

Eğer kiralık aracınızla yolda kalırsanız öncelikle kiralama şirketiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Kiralama şirketi, size yardımcı olacak ve sorunu çözmek için gerekli adımları atacaktır. Kiralık araç kaza yaptıysa, hemen kiralama şirketiyle iletişime geçin ve durumu rapor edin. Kiralama şirketi size daha fazla bilgi verecektir. Genellikle, aracın kasko sigortası ile ilgili bir süreç başlatılır ve araç tamir edilene kadar size başka bir araç temin edilir. Eğer araç bozulduysa, önce aracı güvenli bir yere çekin ve aracın tehlike oluşturmaması için gerekli önlemleri alın. Daha sonra kiralama şirketiyle iletişime geçin ve durumu bildirin. Kiralama şirketi size yedek bir araç sağlayabilir veya aracın tamir edilmesi için size yardımcı olabilir. Kiralık aracınızın yolda kalması durumunda, öncelikle kiralama şirketiyle iletişime geçmek ve durumu bildirmek önemlidir. Kiralama şirketi size yardımcı olacak ve sorunu çözmek için gerekli adımları atacaktır.

Kiralık Araçla Kaza Yapılırsa Ne Yapmalı?

Kiralık araçla kaza yapmanız durumunda, öncelikle güvenliğinizi sağlayın ve gerekli adımları takip edin. Kiralık araç şirketi, sigorta şirketi ve avukatınız gibi ilgili kişilerle iletişime geçmek, sizin için en doğru adım olacaktır. Bunların yanında İstanbul Yeni Havalimanı’nda araç kiralama yaptığınızda birçok ulaşım ihtiyacınızı rahatlatabilirsiniz. Ayrıca yalnız İstanbul değil, ülkemizde bulunan tüm havalimanlarından kiralama yapabilirsiniz. Kiralık bir araçla kaza yaptığınızda, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Hemen Güvende Kalın: Kazanın olduğu yerde kalın ve diğer araçların geçişine izin verin. Eğer yaralanmış veya yaralanmış olanlar varsa, hemen 112'yi arayın ve gerekli yardımı sağlayın.
  • Kiralık Araç Firmasıyla İletişime Geçin: Kiralık araç şirketiyle iletişime geçin ve kaza hakkında bilgi verin. Şirket size gerekli yönlendirmeleri verecektir. Kiralık aracın durumunu kontrol etmek için şirket tarafından yönlendirilebilirsiniz.
  • Polise Haber Verin: Kazayı polise bildirin. Polis memurları, kazanın raporunu tutacaklar ve gerekli belgeleri size vereceklerdir.
  • Kaza Raporu Alın: Kaza raporu alın. Bu rapor, sigorta şirketleri tarafından gerekli olduğundan, kiralık araç şirketi tarafından da istenebilir.
  • Sigorta Şirketiyle İletişime Geçin: Kiralık araç sigortası hakkında bilgi sahibi olun ve sigorta şirketiyle iletişime geçin. Sigorta şirketi, size gerekli yönlendirmeleri verecek ve kaza nedeniyle oluşan hasarlarla ilgili bilgi verecektir.
  • Gerektiğinde Avukatla İletişime Geçin: Eğer kaza sonucu yaralanma veya maddi kayıp yaşarsanız, bir avukatla iletişime geçin. Avukat size kaza sonrası haklarınız hakkında bilgi verecektir.
  • İlgili Belgeleri Saklayın: Kazayla ilgili tüm belgeleri saklayın. Bu, sigorta şirketleri, kiralık araç şirketi ve avukatınız için önemlidir.
Elitcar
Mobil Uygulamamızı İndirin
Mobil uygulamamızı indirin ve araç kiralama işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirin.
Elitcar Rental Mobile AppElitcar Rental Mobile App