Samsun Havalimanı Cheap Car Rental

Cheap car rental with the most appropriate tool for your budget and we are offering you the best quality.

Renault Symbol
Renault Symbol
Economic
Gasoline
Manual
Daily
$42,77
Toyota Corolla
Toyota Corolla
Middle Class
Gasoline
Automatic
Daily
$49,12
Nissan Qashqai
Nissan Qashqai
SUV
Gasoline
Automatic
Daily
$57,59
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Top Grade
Diesel
Automatic
Daily
$58,64
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Large
Diesel
Manual
Daily
$64,99
Audi A4
Audi A4
Luxury
Diesel
Automatic
Daily
$93,56
The daily price of the reservation is between the Saturday, May 28, 2022 and Saturday, June 4, 2022 dates. Daily rates may vary for future reservations.

Çarşamba ilçesinde yer alan sivil havalimanıdır. 1994 yılında yapımına başlanmış, 15 Aralık 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından açılışı yapılmıştır. Fakat şehrin ilk havalimanı değildir. 1958 yılında hizmete açılan ve yeni havalimanı yapımına kadar çalışan havalimanı, artan uçak yolcu talebi ve teknoloji nedeniyle başka bir yerde yapılmıştır. İlk havalimanı  Kıranköy Mezarlığı ile Samsun Asker Hastanesi yanındaydı. Fakat pistte sürekli arızalar meydana geliyordu. En büyük tehlike ise sürekli yaşanan heyelanlardı. Tehlikeyi bilen pek çok pilot bazı hava koşullarında piste iniş yapmak istemiyordu. 1998 yılında 68 yolculu bir uçak pistten çıktı ve kaza sonrası yeni havalimanı yapımı hız kesti. Eski havalimanı arazisine ise yeni bir hastane kuruldu. Samsun havaalanı ile ilgili acı kayıplara neden olan iki kaza gerçekleşti. 1979 yılında Samsun Havaalanı'ndan kalkan Trabzon uçağı Esenboğa Havalimanı’na iniş yaparken kaza yaptı. 39 yolcudan 36’sı hayatını kaybetti. 1986 yılında ise Samsun Havaalanı'ndan kalkan askeri uçak Akkaya köyünde düştü ve 6 asker şehit oldu.

İlk havalimanı şehre 5 km uzaklıktayken Çarşamba Havalimanı merkeze 25 km mesafede 3.940.000 metrekare alanda iç ve dış hatlarda hizmet vermeye başlamıştır. 22 Haziran 2000 tarihinde Resmi Gazete’de yer alan kararla hava hudut kapısı ilan edilmiştir. 
Havalimanı inşası dönemin Başbakanı Tansu çiller tarafından 1994 yılında başlatıldı. Fakat aksaklıklar nedeniyle yapımı ancak 1998 yılında, sefere başlaması ise 11 Şubat 1999 yılında gerçekleşti. 2010 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kararıyla open sky durumuna getirildi Open sky uçuş kısıtlamalarının kalktığı duruma denir. Daha sonra havayolu şirketleri istedikleri kadar uçuşa sahip oldu.

2011 yılı verilerine göre 1 milyondan fazla yolcuya sahip havalimanı, 2012 yılında Samsun Çarşamba Havalimanı resmi adını aldı.2017 yılında pist bakımı nedeniyle üç aylığına kapandıktan sonra tekrar hava trafiğine açıldı. Havalimanında tek terminal binasında iç ve dış hatlar bulunur. 

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve pek çok şehre uçak seferleri bulunur.         
Havalimanına ulaşım servisler, havaş, taksi, araç kiralama ile sağlanır. Şehir merkezinden Atakent, Büyük Camii karşısı - Opera tramvay durağı gibi noktalarından yaklaşık 30 dk sürecek Havaş tercih edilebilir. Otobüsler ise şehir merkezi,Çarşamba, Bafra, Ordu, Tekkeköy arasında seyahat eder. Havalimanından şehre uzaklık 30 kmdir ve 40 dk civarında sürmektedir. Şehir merkezine gittikten sonra Bafra, Çarşamba, Ayvacık gibi ilçelere giden belediye otobüs ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Diğer seçenekler ise transfer ve araç kiralama şirketleridir. Araç kiralama şirketleri havalimanı içinde veya önceden rezervasyonla belirli noktalarda hizmet vermektedir.

Near Airport Hotels

You arrived to the airport with Samsun Havalimanı car hire service. Where are the nearest hotels ?

Samsun Havalimanı Sheraton Grand Samsun Hotel
Sheraton Grand Samsun Hotel
Atatürk Blv. Liman Mah. Atatürk Blv. No:55
Samsun Havalimanı North Point Hotel
North Point Hotel
Cumhuriyet Meydanı
Samsun Havalimanı Samsun Palas Hotel
Samsun Palas Hotel
649 Sokak Atatürk Mahallesi
Samsun Havalimanı B&C Hotel
B&C Hotel
Samsun Havalimanı SIMISSO Hotel
SIMISSO Hotel
19 Mayıs Bulvarı Hotel