Adnan Menderes Havalimanı Cheap Car Rental

Cheap car rental with the most appropriate tool for your budget and we are offering you the best quality.

Hyundai i-20
Hyundai i-20
Mini
Gasoline
Automatic
Daily
$16,77
Renault Symbol
Renault Symbol
Economic
Gasoline
Manual
Daily
$17,41
Renault Clio Sport Tourer
Renault Clio Sport Tourer
Middle Class
Gasoline
Manual
Daily
$18,57
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Large
Diesel
Manual
Daily
$24,38
Renault Captur Hybrid
Renault Captur Hybrid
SUV
Gasoline
Automatic
Daily
$34,82
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Top Grade
Diesel
Automatic
Daily
$34,82
Audi A4
Audi A4
Luxury
Gasoline
Automatic
Daily
$70,81
The daily price of the reservation is between the Monday, October 25, 2021 and Monday, November 1, 2021 dates. Daily rates may vary for future reservations.

Adnan Menderes Havalimanı İzmir şehri sınırları içinde yer alan havalanıdır. Şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunur. Gaziemir ilçesi içinde yer alır. Adını Türkiye Başbakanlarından Adanan Menderes’ten almıştır. 1984 yılında o dönem Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren havalimanın ilk temelini atmıştır. Üç yıl sonra 17 Kasım 1987 tarihinde havalimanı yapımı tamamlanarak, açılışı yapılmıştır. Havalimanı 8.230.945 metrekare bir alan üzerine kuruludur.

 

Havalimanının tarihi şimdiki halinden oldukça farklıdır. Askeri ve sivil amaçlı kullanılan Çiğli Askeri Havaalanı ilk hizmet yeridir. Bu havalimanının şehrin potansiyelini karşılamadığı düşünüldüğü için Adnan Menderes Havalimanı yapımına karar verilmiştir. Havalimanı bittikten sonra ilk bir kaç yılın sonunda aynı problemler tekrar doğmuştur. Bu problemlerin yaşanmasında İzmir’in ticari ve turizm yönünden sürekli büyümesi neden olmuştur. Artan talebi karşılamak için çeşitli yıllarda havalimanına yeni terminal binaları, ilave apronlar yapılmıştır. 2014 yılında ülkenin en büyük iç hatlarından biri Adanan Menderes Havalimanı’na yapılmıştır. Yeni terminal binasından sonra, 45 milyon kapasiteye çıkılmıştır. Havalimanının işletmesi TAV Havalimanları’na aittir. Yeni terminal binası aynı zamanda ülkenin ilk LEED Sertifika’sına sahip terminali ünvanına sahiptir.

Adanan Menderes Havalimanı onlarca şehre direkt ve aktarmalı uçuşa sahiptir. Yurt dışında pek çok şehre direkt uçuş düzenlenmektedir. Her yıl 10 milyondan fazla yolcuyu ağırlar. 2019 Mayıs ayında Katar’dan direkt İzmir’e seferlerin başlayacağı da duyurulmuştur.

 

Şehir merkezine 14 kilometre güneyde yer alan havalimanına pek çok farklı şekilde ulaşım sağlanabilir. Havalimanından indikten sonra kendi aracınızla veya araç kiralama şirketinden kiraladığınız araçlarla havalimanından istediğiniz yere veya havalimanına uçağınıza gidebilirsiniz.Çeşme’den havalimanı 85 km, Aliağa’ya 84, Karşıyaka’ya 27 km uzaklıktadır. Çevre yolu üzerinden ulaşım sağlanabilir. Yakın yerlerde taksi de tercih edilebilir. Fakat daha uzak yerler için taksi maliyetli bir araç olacaktır. Toplu taşıma ise ağır bagaja sahip olanlar veya uzun bir yolculuk yapmış olanlar için yorucu sayılabilir. Fakat şehri çok iyi bilenler ve toplu taşıma kullanmaktan hoşlananlar için havalimanına ulaşım alternatifleri bulunur. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete verilen ESHOT 200, 202, 204 hatları kullanılabilir. Otobüsler için İzmirim Kart sahibi olmanız gerekir. Otobüslerin kalkış saatlerine göre havalimanına gelebilirsiniz. Uçuş saatinizle doğru orantılı olmasına dikkat edin. Karşıyaka-Mavişehir ve Alsancak’tan saat başı kalkan Havaş’ı da tercih edebilirsiniz. Aynı Havaş Çeşme’den 2 saat arayla kalkar.

Near Airport Hotels

You arrived to the airport with Adnan Menderes Havalimanı car hire service. Where are the nearest hotels ?