Ankara Cheap Car Rental

Cheap car rental with the most appropriate tool for your budget and we are offering you the best quality.

Renault Symbol
Renault Symbol
Economic
Gasoline
Manual
Daily
$20,12
Renault Clio HB
Renault Clio HB
Mini
Gasoline
Manual
Daily
$20,12
Toyota Corolla
Toyota Corolla
Middle Class
Gasoline
Automatic
Daily
$27,40
Ford Tourneo Courier
Ford Tourneo Courier
Large
Diesel
Manual
Daily
$27,40
Renault Captur Hybrid
Renault Captur Hybrid
SUV
Gasoline
Automatic
Daily
$37,12
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Top Grade
Diesel
Automatic
Daily
$38,34
Mercedes C-180
Mercedes C-180
Luxury
Gasoline
Automatic
Daily
$75,98
The daily price of the reservation is between the Saturday, January 29, 2022 and Saturday, February 5, 2022 dates. Daily rates may vary for future reservations.

Ankara Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en kalabalık ikinci şehridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir. Geniş step bir alana kurulu şehrin ilk adının Anküra olduğuna dair kaynaklar bulunur.Galatların Mısırlıları denizde yenmesi nedeniyle, şehre gemi çapası anlamına gelen bu kelimeyi koydukları iddia edilir. Fakat başka bir iddiaya göre Frig prensi Midas bu kelimeyi bulmuştur. Daha sonra kelime Engürü, günümüzde ise Ankara şeklini almıştır. Ankara köklü geçmişine, mitolojik hikayeleri de sığdıran özel bir şehirdir.

Ankara’da ilk yerleşim zamanı ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte Hititler zamanında yerleşik düzene dair kalıntılar bulunmuştur. Daha sonra Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Selçuklular, Moğollar, Osmanlı bölgede egemenlik kurmuştur. 23 Nisan 1920 yılında Türkiye Cumhuriyeti başkenti ilan edilmiştir.

 

Ankara’daki Tarihi Mekanlar

Ankara tarihin her döneminde egemen olan taraf için stratejik bir öneme sahip olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti mücadele yılları ve sonrasında da önemli bir konumda olmuştur. Ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk vefat ettikten sonra, mezarı yine bu şehre yapılmıştır. Anıtkabir Rasattepe’de yer alan, Türkiye Cumhuriyeti için en önemli tarihi mekanlarındandır. Atatürk’ün aramızdan ayrılışından sonra naaşı ilk Etnografya Müzesi’ne götürülmüştür. Fakat böyle büyük bir lider için bir anıt yapılması kararlaştırılıyor ve 10 Kasım 1953 yılında mezarı Anıtkabir’e taşınıyor.

Anıtkabir çoğunlukla mermer bir yapı olup, Misak-ı Milli Kulesi, Aslanlı Yol, İstiklal Kulesi, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, İnkılap, Barış, Yol adlı sekiz kuleden meydana gelir. Atatürk’ün mezarı ise Şeref Salonu’nda yer alır. Yılın farklı zamanlarında çok fazla ziyaretçiyi ağırlar. Ayrıca Cemal Gürsel, İsmet İnönü ve 27 Mayıs şehitlerinin mezarları da içerde bulunur.

Anıtkabir ile birlikte Ankara Kalesi, şehrin sembollerinden biridir. Kale yapıldığı tarihten itibaren değişen medeniyetlere rağmen onarılmış, günümüze kadar kalmıştır. Kale aynı zamanda Ankara panoramasını sunar. Yassıhöyük Köyü’nde yer alan Gordion Antik Kenti, Ankara’nın geçmişinden büyük izler taşır. Antik kent, Frigya Krallığı’nın başkentidir. Kendi döneminin en önemli pazar yerlerinden biridir. Yine antik dönemde kalma olan Augustıs Tapınağı Ankara’nın önemli yapılarındandır. Roma döneminden günümüze kalmıştır. Tapınak Bizans zamanında yenilenmiş, kiliseye çevrilmiştir.

Gavurkale Hitit döneminde önemli bir ibadet yeridir. Frigler hakimiyet kurunca önemini korumaya devam etmiştir. Tanrı ve tanrıça kabartmaları dikkat çeken özelliğidir. Ulus’ta bulunan Belkıs Minaresi, Roma İmparatoru Julian için dikilmiştir. Sütun hala eski yerinde muhafaza edilmektedir.

 

Ankara’nın Doğal Güzellikleri

Geçmişi çok eskilere dayanan şehir Ankara mekanları dışında doğal güzellikleriyle de görülmeye değerdir. Şehirde deniz yoktur, fakat doğanın diğer güzelliklerine sahiptir. Göller, dağlar, nehirler, yaylalar deniz şehrini aratmazlar. Sert bir iklime sahip Ankara’da kışın Elmadağ Kayak Merkezi’nde kayak yapılır. Ocak-Mart ayları arasında kayak yapılır.

Gölbaşı’nda yer alan Tuluntaş Mağarası 5 kilometreden fazla bir uzunluğa sahiptir. Mağaraya girildiği anda hayranlık uyandıran sütun, sarkıt, dikitler bulunur. Mağaranın milyonlarca yıl önceden günümüze kadar var olduğu düşünülüyor. Fakat bulunuşu oldukça yenidir. 1992 yılında yol çalışmaları için patlatılan dinamittten sonra tesadüfen bulunmuştur. Patlama nedeniyle mağara zarar görse de çok büyük bir alan kapladığı için, zarar görmeyen yerleri çoğunluktadır.

Akarsular ve Eymir Gölü ile beslenen Mogan Gölü Ankara’da manzara yok diyenlere adeta cevap niteliğindedir. 2008 yılında gölün oksijenlenmesi için Kızılırmak’tan su alınmıştır. Gölün güzelliğinin yanında hemen bitişiğinde bulunan par, kuşların yumurtlama yeridir. Gölde ayrıca ziyaretçiler için dinlenme yerleri bulunur. Bir diğer kuş cenneti de Nallıhan’dır. Nallıhan Kuş Cenneti 190’dan fazla kuş türüne ev sahipliği yapar. Aladağ Çayı ve Sarıyar Barajı’nin birleşim noktasında yer alır. Farklı türden kuşları ve doğayı fotoğraflamak için ideal bir yerdir.

İçinde yer alan göl ve yemyeşil bitki örtüsüyle Eğriova Yaylası Ankara’nın büyüleyici yerlerindendir. Gölde balık tutmak ve hemen yanında yer alan ormanda yürümek serbesttir.

 

Ankara’da Spor ve Macera

Ankara İstanbul gibi büyük bir şehir olduğu için, doğa sporları ile öne çıkmamıştır. Böyle şehirler genelde iş ve yaşam imkanlarıyla öne çıkarlar. Yine de sahip olduğu bitki örtüsünü değerlendirmek isteyen çok fazla insanın uğrak yeridir. Yürüyüş ve dağcılık Ankara’da en çok tercih edilen aktivitelerdir. Çeşitli spor kulüpleri hafta sonları veya yılın belirli zamanları doğa yürüyüş turları düzenlemektedir.

 

Ankara’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Ankara büyük bir şehir olsa, da geçmişten gelen mutfak kültürünü korumuştur. Hatta mutfağı o kadar özeldir ki sadece bir Ankaralı mutfağa aşinadır. Ankaralıların kendi içinde bir karar varamadığı, kiminin pirinçle kiminin arpayla yapıldığını iddia ettiği Ankara tava ilk lezzet durağımız. Oradan erişte ve kavrulmuş etin muhteşem lezzeti öllüğün körüdür. Adından dolayı söylerken çekinseniz de korkmayın Ankaralılar bu isme alışıklar.

İzmirliler gevrek olduğunu, İstanbullular en iyi gevreğin kendilerinde olduğunu söyleye dursun bir Ankara simiti gerçeği vardır. Ankara simiti gevrektir, kırmızıya dönük kahverengidir. Çünkü has pekmeze batırılır. Beypazarı kurusu bir diğer hamurlu lezzettir. Hamur mis gibi tereyağ kokar, içinde de tatlı tatlı tarçın kokusu ve tadı bulunur. İster çaya bandırın, ister içine reçel sürüp tüketin.

Nohut, buğday ve kuzu eti ile yapılan inceğiz çorbası açlığınızı yatıştırmak için mükemmel bir lezzettir. Her yörenin kendine has bir böreği bulunur. Ankara’nın kıymalı böreği de çıtır çıtır entekke böreğidir. Kıymalı börek sevmeyen biri için Ankara’da alternatif çoktur. Kızarmış ekmek üzerine çemen ve kıymalı karışım dökülünce ortaya çıkan tamtak tiridini belki de hayatınız boyu unutmazsınız, hatta bu lezzetin peşine düşebilirsiniz. İnce yufkaların sac üzerinde pişirilmesiyle yapılan şebit tatlısı, tatlı severler için Ankara’ya has bir lezzettir.

 

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Ankara’ya bulunduğu coğrafi ve sosyal konum nedeniyle ülke içinde ve dünyanın pek çok yerinden ulaşım sağlanır. Ülke içinde özellikle Bursa, İstanbul gibi yakın yerlerden gelen genelde özel araçlarıyla veya araç kiralayarak ulaşım sağlamayı tercih ederler. İstanbul’dan Anadolu Otoyolu üzerinden yaklaşık 6 saatten şehre gidilir. Bursa’dan aynı yol üzerinden 5 saatlik bir yolculukla varış sağlanır.

Hava yolu ile İstanbul’dan Atatürk ve İstanbul Havalimanları’ndan her saat başı uçak kalkar. Aynı şekilde Esenboğa Havalimanı’na neredeyse tüm şehirlerden uçuş bulunur. Yine İstanbul Pendik’ten kalkan hızlı trenle Ankara’ya ulaşım sağlanabilir. Yüksek hızlı trenle yolculuk yaklaşık olarak 3 saat 50 dakika sürer. Türkiye’nin tüm şehirlerinden otobüs filoları Ankara’ya seyahat düzenler.

Ankara Car Rental Delivery Points and Airports

With 7 different delivery points and free airport delivery Ankara rent a car is serving for your benefit.

Ankara Office
Elit Büro
Ankara Adres Teslimi
Adres
Ankara Hotel Delivery
Otel
Bus Station - Asti
Otogar
Esenboğa Havalimanı
Havalimanı

What to eat, what to drink?

You used Ankara car rental service and arrived at the city. what to eat, what to drink?

Ankara Starbucks
Starbucks
Tunahan Mah. Dumlupınar 30 Ağustos Cad. No:2 Metromall
Coffee Shop
Get Directions
Ankara Mersinli Ciğerci Apo
Mersinli Ciğerci Apo
Balgat Mah. Ziyabey Cad. No:38/A-B
Kebab Restaurant
Get Directions
Ankara Özsüt
Özsüt
Gazi Mah. Mevlana Blv. No:2
Dessert Shop
Get Directions
Ankara KAFES FIRIN Söğütözü
KAFES FIRIN Söğütözü
Eskişehir Yolu No.122 Söğütözü
Ankara Gloria Jean’s Coffees
Gloria Jean’s Coffees
Metromall AVM Dumlupınar 30 Ağustos Caddesi No:2 Eryaman Etimesgut Ankara
Coffee Shop
Get Directions