Kusadasi Cheap Car Rental

Cheap car rental with the most appropriate tool for your budget and we are offering you the best quality.

Aydın ilçesine bağlı Kuşadası, Ege Bölgesi’nde yer alan ülkenin önemli turizm merkezlerinden biridir. Kentin İonlar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Kuşadası sahip olduğu deniz avatajıyla hakim olan medeniyetlere ticari üstünlük sağlamıştır. İonlar Kuşadası sayesinde deniz ticaretinde öne geçerek güçlenmiştir. Önemli limanlardan biri olan Kuşadası, Romalılar döneminde dini bir alan olarak öne çıkmıştır. 1086 yılında Selçuklu Devleti fethetmiştir. 1. Haçlı Seferleri’nden sonra tekrar Bizans’ın eline geçmiştir. Mehmet Çelebi tarafından ise Osmanlı hakimiyeti altına alınmıştır. Osmanlı döneminde bölge surlar ve kervansaraylarla çevrilmeye başlamıştır. Adını ise içinde pek çok farklı kuşu barındıran Güvercin Ada’dan almıştır. Adaya ithafen Kuşadası denmiştir.

Kuşadası'ndaki Tarihi Mekanlar

Osmanlı döneminden sonra Kuaşadası gibi deniz kentine tarihi yapılar kurulmaya başlanmıştır. Osmanlı’dan önce ise günümüze kalmış bazı yapılar korunabilmiştir. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı iskelenin yakınında bulunan Osmanlı zamanından kalmış bir yapıdır. Tamamen taştan yapılan yapıyı ziyaret ettikten sonra hediyelik eşya almayı ihmal etmeyin. Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kervansaraydan sonra, Davutlu’da yer alan Kurşunlu Manastırı ziyaret edilebilir. Manastır Bizans döneminden kalmıştır. Tepede yer alan manastır aynı zamanda müthiş bir manzaraya sahiptir. Dilek Yarımadası sınırları içinde yer alan manastır içinde yer alan kiler, mutfak, freskler ilk haliyle korunmuştur. 

Didyma Antik Kenti Söke ilçesinde bulunur. Didyma ikiz kardeş anlamına gelir, Büyük İskender zamanında yapılmıştır. Antik kentin içinde yer alan Apollon Tapınağı görülmeye değerdir. Kuşadası’ndan kısa bir yolculukla Selçuk’a giderseniz Meryem Ana Evi’ni mutlaka ziyaret edin. Meryem Ana’nın ölümüne kadar yaşadığı kilise binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Bu kültür gezisinden hemen sonra son yılların en gözde tatil mekanlarından olan Şirince’ye uğrayabilirsiniz. İzmir sınırları arasında yer alsa da Kuşadası’na daha yakındır. Bu küçük şirin kasabayı gezdikten sonra, küçük hediyelik eşyalar almayı, şarap tatmayı ihmal etmeyin. Şarapları tattıktan sonra mutlaka bir kaç tane satın alacaksınız. Küçük olsa da tertemiz havası ve her yeri gezme hevesi insanı yorabiliyor. Bunun için geceyi Şirince’nin tatlı, butik otellerinde geçirmenizi tavsiye ederiz. Hazır Selçuk’a gelmişken Efes Antik Kenti’ne de geçebilirsiniz. Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan geçmişe sahip kentte Artemis Tapınağı, Yedi Uyurlar görülmeye değerdir.

Kuşadası adını aldığı Güvercinada Kalesi de mutlaka görülesi yapılardandır. Bizans Dönemi’nden kalan kale, Osmanlı zamanında önemli bir savunma yeri olmuştur. 

Kuşadası'nın Doğal Güzellikleri

Kuşadası Milli Parkı Kuşadası ve Söke arasında yer alır. 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan park, doğal güzelliği ve manzarasıyla sürekli turist çeker. Dilek Yarımadası’nda yer alan parka gelmişken Zeus Mağarası’nı da mutlaka görün deriz. Mağaranın Poseidon ile tartışan Zeus’un sakinleşme yeri olduğuna inanılır. Mağara içinde oluşan havuz tatlı su ile tuzlu deniz suyunun karışımından oluşur. Havuzun dibinde bulunan çamurun cilde iyi geldiğine inanılır. 

Kuşadası gibi bir deniz kentinde plajlar turizme yön verir. Kuşadası’nın Mavi Bauraklı ve en meşhur plajı olan Kadınlar Plajı mutlaka tatil rotasına eklenmeli. Ücretsiz olan plajın masmavi tertemiz sularında yüzmeden Kuşadası’ndan ayrılmak üzücü olur. Tertemiz deniz ve yemyeşil ormanların buluştuğu Davutlar diğer eşsiz plajlarına sahip bölgesidir. Selçuk girişinde bulunan Kuştur Plajı diğer sahil alternatifidir.

Kuşadası'nda Spor ve Macera

Kuşadası tertemiz suları ile dalış severlerin uğrak yerlerinden biridir. Tertemiz suların için zengin canlı çeşitliliğine şahit olabilirsiniz. Tüplü ve şnorkelle dalma Kuşadasının en çok tercih edilen aktivitelerindendir. Su sporları arasında en eğlenceli aktivitelerden olan parasailing de tercih edilebilir. Bir sürat motorunun arkasına bağlanan paraşütün havalanmasıyla yapılan spor, adrenalin seviyenizi yükselterek, unutamayacağınız bir deneyim sunar.

Kuşadası'nda Ne Yenir, Ne İçilir

Bir Ege kenti olan Kuşadası’nın mutfağına da Ege kültür hakimdir. Aydın’ın yöresel lezzetlerini de tadabilirsiniz. Genel olarak Kuşadası mutfağına incir ve üzüm hakimdir. Kuşadası’nda en lezzetli tarhana çorbasını içebilirisiniz. Diğer yöresel çorba ise kulak çorbasıdır. Sarmaşık ve kedirgen kavurma, arap saçı, yuvalama, ayran böreği Aydın’ın yöresel lezzetleridir. Ege mutfağının olmazsa olmazı olan börülce, turp otu, semiz otu salatası da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir. Keşkek ve etli nohutta şahane lezzetlerdendir. Yöreye özgü tatlılar ise zerde, incir uyutması, pelvize, lokma ve irmik helvasıdır. Kalamar dolması ve karides mantısı da özellikle balık restoranlarında en çok tercih edilen yemeklerdir. 

Kuşadası'na Nasıl Gidilir

Kuşadası Aydın’a 71 km, İzmir’e ise 90 km uzaklıkta yer alır. Uçakla ulaşım için İzmir Adnan Menderes Havalimanı kullanılır. Havalimanından Kuşadası’na 65 kilometre mesafe bulunur. İstanbul’dan karayoluyla ulaşım sağlayacak olanlar için 570 kilometre mesafe 7 saatten fazla süren bir araba yolculuğu bulunur. Ankara ile arasında ise araçla 8,5 saat bir mesafe bulunur. Havalimanından sonra en rahat ulaşım araç kiralama seçeneğidir. Diğer taraftan Türkiye’nin pek çok yerinden otobüsle ulaşım sağlanabilir.
 

Kusadasi Car Rental Delivery Points and Airports

With 2 different delivery points and free airport delivery Kusadasi rent a car is serving for your benefit.

Kusadasi Hotel Delivery
Otel

What to eat, what to drink?

You used Kusadasi car rental service and arrived at the city. what to eat, what to drink?

Kusadasi KALİTECİ Cafe & Pastane
KALİTECİ Cafe & Pastane
Kahramanlar Caddesi
Pastry Shop
Get Directions
Kusadasi Starbucks
Starbucks
Atatürk Mah. Aydın Yolu No:216 Novada Outlet
Coffee Shop
Get Directions
Kusadasi Köfteci Yusuf
Köfteci Yusuf
Yavansu Mah. Karaova Sok. No:4-8 Kuşadası AVM
Kofte Place
Get Directions
Kusadasi Mola Restaurant
Mola Restaurant
Selçuk mevkii İzmir-Aydın Otoyolu
Kusadasi Gazibeğendi
Gazibeğendi
Hülya Koçyiğit Cd. Gazibeğendi Parkı
Scenic Lookout
Get Directions