Kahramanmaras Cheap Car Rental

Cheap car rental with the most appropriate tool for your budget and we are offering you the best quality.

Renault Clio HB
Renault Clio HB
Mini
Gasoline
Manual
Daily
$39,23
Renault Megane
Renault Megane
Middle Class
Gasoline
Automatic
Daily
$52,31
The daily price of the reservation is between the Monday, August 9, 2021 and Monday, August 16, 2021 dates. Daily rates may vary for future reservations.

Kahramanmaraş, eski ve halk arasındaki adıyla Maraş, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.112.634 nüfusa sahiptir. Kurtuluş Savaşı'nda işgale direnişi nedeniyle TBMM tarafından 5 Nisan 1925'te şehre İstiklal Madalyası verildi. Eski adı olan Maraş’a Kahraman eklenmesi de aynı tarihte gerçekleşmiştir. 

Pek çok uygarlığı ev sahipliği yapan Kahramanmaraş’ta ilk medeniyetin Hititler olduğu tahmin edilir. Hititler şehre Maraj, Asurlular Markasi ifadesini kullanmışlardır. Persler, Makedonya, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İlk Hıristiyanlar daha sonra ise Müslümanlar tarafından işgal edilmesi her iki din ve farklı medeniyetin izlerini barındırmasına neden olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz ve Fransız kuşatması altında kalmış ve işgal edilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda günlerce direnerek ilk kahramanlığı göstermiştir. 

Ahir Dağı eteklerinde yer alan Kahramanmaraş engebeli bir yapıya sahiptir. Farklı hava şartlarına tabii olsa da genel olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Farklı iklim koşullarının altında olması doğal güzelliklerini, dini ve kültürel geçmişi ise tarihi mekanlarını öne çıkarmıştır. Meşhur lezzetleri ise gezip görülmeye değecek kadardır.

Kahramanmaraş'ın Tarihi Mekanları

Taş Köprü diğer adıyla Ceyhan Köprüsü 1563 yılında Dulkadiroğulları zamanında yapılmıştır. Şimdiye kadar korunmuş nadir köprülerdendir. 158 metre uzunluğa sahip köprüde 6 kemer gözü bulunur. Baraj altında kalmayan nadir köprülerden olup, keli nedeniyle Kambur adını da almıştır. Kent merkezine, Kayseri yoluna, Kılavuzlu mesire alanına ve bölgedeki nehir üstünde yüzen balık restoranlarına yakındır ve yayalara açıktır. Yüzme yasak olsa bile özellikle yaz aylarında köprüden atlayan insanları görmek mümkündür.

Germenicia Antik Kenti Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan yer altı şehirlerinden oluşur. Fakat uzun bir süre fark edilmeyen kentin üzerine çarpık yapılar kurulmuş. Eşsiz güzellik fark edilince kamulaştırma çalışmaları başlamıştır. Çalışmalar nedeniyle kente giriş henüz yasaktır. Fakat bu eşsiz mozaik güzelliklerin fotoğrafları Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Afşin ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesi antik çağlardan bu yana kutsal sayılır. Bizans İmparatoru II. Theodoius tarafından yaptırılmış ve ‘İsa Mescidi' olarak bilinir. Daha sonra değişen medeniyetler kendi dini ritüellerine göre yapılar inşa etmiştir. Hıristiyan ve İslam dünyası için önemli bir mekandır. Kesme ve moloz taşlardan yapılan Kahramanmaraş Taş Medrese, gezi listenize eklemeniz gereken yerlerden bir diğeridir. 

Kahramanmaraş'ın Doğal Güzellikleri

Yayla sadece Karadeniz’in doğal güzelliği değildir. Alternatif olarak Kahramanmaraş’ta yer alan Başkonuş Yaylası sıralanabilir. Şehre 1 saat uzaklıkta olan yaylada piknik, yürüyüş, kamp yapılır. Yayladan çıkıp fiyort görmek isterseniz Norveç’e kadar gitmenize gerek yok. Ali Kayası fiyortlara benzer ve Menzelet Barajı manzarasına sahiptir. Adını Hz Ali’nin ayak izinin burada olduğu inanışından alır. Manzaraya çıkmak için uzun bir taırmanış yapmak gerekir. Fakat tırmanış için belli bir yol yapılmamıştır. O yüzden bilen hallkan veya dağcılık kulüplerinden yardım almalısınız. 
Kahramanmaraş doğasına hakim olan mağaralardan en büyüğü Döngel Mağarası’dır. Mağaraya ulaşım kolay olsada içine girmek kolay değildir. İçeride mağara gölü manzarası ise çekilen tüm zorluklara bedeldir. Mağara çevresinde piknik yapmak da oldukça eğlencelidir. Bir diğer mağara oluşumu ise Yeşilgöz Obruğu’dur. Mağaranın çökmesiyle oluşan obruğun suyu oldukça tatlı ve soğuktur. Yemyeşil bitkilerle çevrili masmavi su huzurun anlamı gibidir. 

Ceyhan Nehri’nin doğduğu yer olan Elbistan Pınarbaşı, çam ormanlarının arasında alabalıklarıyla ünlü Tekir Yeşilgöz Mesire alanı yürüyüş ve piknik için tavsiye edilen mekanlardır. Özellikle Tekir Yeşilgöz Mesire alanında alabalığın tadına bakmanızı öneririz. 

Büyük Kızılcık İçmesi suyunun sindirim, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Adını Çokran köyünden alan Çokran Şelalesi Kahramanmaraş’ın en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Özellikle dağcılar için önemli bir merkez haline gelen şelale yaklaşık 15 metreden dökülür.

Kahramanmaraş'ta Spor ve Macera

Kahramanmaraş dağcılık ve doğa sporları ile son yıllarda dikkat çeken bir şehir olmuştur. Özellikle yüksek bölgelerde dağcılık, yaylalarda kamp ve tırmanış ilgi çekmektedir. Başkonuş Yaylasında hem kamp yapabilir hem de dağcılık kulüpleriyle faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Aynı şekilde Ali Kayası’da tırmanış ve yürüyüş için tercih edilir. Döngel Mağarası ise farklı bir yürüyüş deneyimi sunar. Kayalıkları geçmek tırmanış deneyimine sahip insanlar için daha avantajlıdır. Onun dışında ayaklarınızın kaymaması için giydiğiniz ayakkabıya dikkat edin. Mağraya girdikten sonra yüzmek isterseniz yanınızda mayo bulundurun. Suyun çok soğuk olduğunu da unutmayın. 

Doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, trekking tutkunları da Kahramanmaraş’ta farklı bir deneyim yaşayabilir. Dulkadiroğlu ilçesine açılan kayak merkezi kış aylarında tercih edilebilecek mekanlardandır.

Kahramanmaraş'ta Ne Yemeli, Ne İçmeli

Kahramanmaraş’a gidip yedikleri lezzeti hayatı boyunca unutmayan insanlar abartmazlar. Maraş Tarhanası, kuru dolmaları, dondurması, beşi bir yerde, eli böğründe yerel lezzetlerden bazılarıdır. Herkesin mutfağında aşina olduğu tarhana Kahramanmaraş’ta farklı tüketilir. Yoğurt, kekik ve buğdaydan yapılan tarhana cips gibi yapılır ve kıtır kıtır yenerek tüketilir. Az kurumuş hali firik, tam kurumuş hali tarhanadır. Cips gibi yenebilir, tarhana çorbası yapılabilir, mangalda veya yağda kızartılabilir. 

Kahramanmaraş denilince çoğu insanın aklına dondurma gelir. Haksız sayılmazlar. Çünkü kendine has ve farklı bir dondurmadır. Kesme dövme dondurma keçi sütü ile yapılır ve çatal bıçakla kesilerek yenir. Kahramanmaraş’ta neredeyse adım başı satılan dondurmaları kuru buzlar yardımıyla dilediğiniz yere götürebilirsiniz.

Kahramanmaraş’ta kahvaltıda paça çorbası içmek meşhurdur. Sumaklı sos ise diğer yörelerin aksine ekşilik için tercih edilir. Tarhana, paça suyu, fındık, badem ve cevizden oluşan beşi bir yerde müthiş bir enerji deposudur. Kuzu eti, arpacık soğan, domates, biber ve sarımsağın karıştırılmadan pişirildiği eli böğründe, çörek, alabalık, çemen tatmanız ve satın almanız gereken diğer lezeetlerdir. Çaman veya çemen olarak bilinen lezzeti ve tatlı, tuzlu tercih edebileceğiniz çörekleri, tarhanaları ve pek çok şeyi Tarihi Kent Merkezi’nde yer alan Kapalı Çarşı’dan alabilirsiniz.

Kahramanmaraş'a Nasıl Gidilir

Kahramanmaraş, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu’nun en yakın olduğu şehirdir. Bu yüzden çevre illere en kolay ulaşımı sağlar. Havayolu, şehirlerarası otobüsler ve özel araçlarla ulaşım sağlanır. İstanbul ile arası yaklaşık 1052 km olup 9 saate yakın sürer. Ankara ile arası 608 kmdir ve yaklaşık 7 saat sürer. Otobüsle ise İstanbul’dan 11, Ankara’dan 9 saat sürer. İstanbul’dan uçaklar ise 1 buçuk saat sürer. Demiryolu ağının yaygın olduğu Kahramanmaraş’a Adana, Ankara, Konya, Niğde gibi şehirlerden demiryolu ile gelinebilir. 

En kolay ve güvenilir yol uçakla seyahat etmek olabilir. Şehir merkezine 5 dk uzaklıkta olan havalimanı ulaşım açısından en avantajlısıdır. Transfer ve araç kiralama opsiyonları havayolu ile birlikte tercih edilebilir.
 

Kahramanmaras Car Rental Delivery Points and Airports

With 3 different delivery points and free airport delivery Kahramanmaras rent a car is serving for your benefit.

Kahramanmaraş Havalimanı
Havalimanı

What to eat, what to drink?

You used Kahramanmaras car rental service and arrived at the city. what to eat, what to drink?