Hatay Billige Mietwagen

Günstiger Autoverleih mit dem für Ihr Budget am besten geeigneten Tool. Wir bieten Ihnen die beste Qualität.

Hatay tarihi ve kökeniyle bilinen en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Yerleşim zamanının paleotik zamana kadar uzandığı tahmin edilir. Yakın tarihe ve günümüze gelindiğinde ise Hatay Akdeniz’e açılan bir kapıdır. Asya ve Hindistan’ın Akdeniz bağlantı yolu üzerinde yer alır. Asırlardır bu konumu, ticaretin tam merkezinde olması jeopolitik bir önemde olmasına neden olmuş. Gelen her medeniyet için fethedilmesi gereken bir yer olmuştur. Bu durum kültürel, dini, politik çeşitliliğe neden olmuştur. Fakat bulunduğu konum aynı zamanda şehrin en büyük dezavantajı olmuştur. Sahip olduğu potansiyeli dünyaya tanıtamamıştır.

Hatay demek ilk insanlık demektir. İlk insanların izine rastlanan bu topraklar aynı zamanda zengin yer altı ve üstü kaynaklara sahiptir. Yavuz Sultan Selim Mısır seferine çıktığında bu toprakları da egemenliği altına almıştır. Şehir savaşlardan sonra 1937 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Savaş sonrasında ülkelerin anlaşamadığı Hatay için özerklik sunulmuştur. Fakat bu özerklik anlaşmasına uymayan devletler yüzünden Atatürk şehre Hatay adını verdikten sonra meseleyi Milletler Cemiyeti’ne taşımıştır. Diplomatik çalışmalardan sonra şehir Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına katılmıştır. Atatürk’ün şahsi meselem dediği Hatay 23 Temmuz 1939 yılında resmi olarak ülke sınırlarına girmiştir.

Hatay’daki Tarihi Mekanlar

Hatay gibi insanlık tarihinde beşik görevi gören topraklarda her millet, kültür, din adına bir şeylerin izine rastlamak mümkündür. Hıristiyanlık içinde önemli topraklardan olan Hatay’da ilk durağımız St. Pierre Kilisesi. Kilise aslında bir mağaradan oluşur, 13 metre yerin altındadır. hıristiyanlık dininin ilk zamanlarında önemli bir toplanma merkezidir. Her yıl yerli ve yabancı turistler ilk Hıristiyanların buluştuğu bu alanın atmosferini deneyimlemek için mağarayı ziyaret ederler.

Beşikli Mağara Samandağ sınırları içinde yer alır. Roma zamanından kalma bir mezar olup mağara içlerinde 12 adet mezar bulunur. Mezarların kesin olarak kime ait olduğu bilinmiyor. Fakat yapılan çalışmalar o dönem burada yaşayan Roma’nın ileri gelenlerini işaret ediyor. Bir diğer önemli yapı Koz Kalesi’dir. Kale Altınözü’nde yer alır. Tam yapım tarihi bilinmemekle birlikte, Bizans ve Haçlılar için kalenin önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Hatay gibi ilk insanlardan izler taşıyan bir şehirde bu antik izlerin peşine düşmek gerekir. Antakya Mozaik Müzesi bu izleri sergileyen bir mekandır. İçeride sergilenenlerin günümüze kalma şekli, büyüklüğü ve eşsiz güzelliği dünyanın en iyi ikinci mozaik müzesi olma özelliğine sahip olmasına ön ayak olmuştur. Aslında müzede yer alan simgelerin keşfi nispeten yenidir. 1932 yılında bölgede yapılan bir kazı sonucunda bulunmuşlardır. Bizans ve Roma zamanından kalma heykeller, hamam, kilise gibi mozaikler sergilenir. Özellikle ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken Güneş Tanrısı Apollon'un heykeli görülmeye değerdir.

Hatay’ın Doğal Güzellikleri

İskenderun Körfezi ve limanı Hatay gezimizin ilk durağı. İskenderun Körfezi adını limandan alır. Liman Akdeniz’in en büyük üçüncü limanıdır. Limanın kıtalar arasında bir tampon görevi görmesi değerini katlar. Eğer Hatay’a gelmişseniz ve körfezden gün batımını izlemeden dönmeyin deriz. Başlamış Köyü’nü Hatay içi önemli bir turizm merkezi yapan şey kaplıcalar ve içmelerdir. Erzin Başlamış Kaplıcaları Amanos’un dağlarının hemen yanında konumlanmış olup, minarelli ve sımsıcak sulara sahiptir. Suların içinde bulunan minerallerin sindirim, metabolizma rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir. Bir diğer ünlü kaplıcalar Reyhanlı Hamamt Kaplıcaları’dır. Amik Ovası’nda yer alan kaplıcanın suları bolca klorür barındırır. Etrafında kaplıca turizminin canlanmasından dolayı bolca otel ve konaklama alanı bulunur.

Halk arasında Kuşlar Mağarası olarak bilinen Sarıeski Mağarası oluşan sarkıt ve dikitlerle müthiş bir manzara sunar. Halkın kuş ifadesiyle çağırmasının temel nedeni içeride yüzlerce yarasanın yaşamasıdır. Hatay sadece kaplıca ve mağaraların bulunduğu bir yer değildir. Müthiş sahilleri olan bir deniz şehridir aynı zamanda. Karaağaç’ta yer alan Karaağaç Plajı Ege ve Akdeniz’in meşhur tatil yörelerini aratmayacak sulara ve kumlara sahiptir. Bir diğer plaj Samandağ’da bulunur.

Antik zamanlarda Orontes denilen Asi Nehri  380 kilometre mesafeyle tüm bir tatilde vakit ayırabileceğiniz bir güzelliktir. Her bir köşesi ayrı güzelliğe sahiptir. Lübnan’dan doğan nehir, Hatay’ın tarım arazileri için önemli bir sulama merkezidir.

Hatay’da Spor ve Macera

Hatay’da sörf yapmak denilince çoğu insan hem şaşırır hem de böyle bir şeye genelde ihtimal vermez. Aslında müthiş bir sörf alanına sahiptir. Sadece bu alanda gerekli tanıtım ve yatırımlar yapılmadığı için genelde pek bilinmiyor. Samandağ sahilinden esen lodos ve meltem rüzgarları sahilin eşsiz bir sörf alanı olmasına neden olmuştur. Yolunuz Hatay Samandağ’a düşerse sahilde sörf yapanları görünce şaşırmayıni siz de aletlerinizi yanınızda getirerek bu maceraya ortak olun.

Hatay’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Medeniyetlerin, insanlığın doğduğu bu topraklar aynı zamanda lezzetin de doğduğu topraklardır. Hatay mutfağı Türkiye’de ve dünyada bilinen en eski ve güzel mutfağa sahiptir. Yaşadığınız şehirde mutlaka Hatay mutfağı tabelalı restoranlara rastlamışsınızdır. Hatta en favori yemeğinizi orda tatmış olabilirsiniz. Fakat Hatay yemekleri en iyi Hatay’da yenir. Sırf yemek için bile Hatay’a bir seyahat planlanabilir.

İnce bulgurun yine incecik açılıp arasına kıyma, harç olarak salça ve yağın eşlik ettiği oruk ilk lezzet durağımız. İskenderun dönerine de uğrayın deriz. Döner denilince hemen çok yediğimiz bir lezzet diye ön yargıda bulunmayın. İskenderun’da bu döner bambaşka bir lezzette. Fellah köftesi, humus, bayat ekmeklerin, salça, sarımsak, baharat, cevizle değerlendirildiği muhammara, mütebbel, şişperek çorbası, biberli ekmek, köbe, zahter salatası, ıspanaklı borani, sürk ve elbette mutfağın yıldızı künefe. Yolunuz düştüğünde bu lezzetleri tatmadan ve aldığınız kilolar için spor planı yapmadan dönmemeyi tavsiye ediyoruz.

Hatay’a Nasıl Gidilir?

Hatay Havalimanı şehre gelişin en konforlu ve kolay yoludur. Havalimanı İskenderun merkeze 30, Antakya’ya 27 kilometre uzaklıkta yer alır. Havalimanına Havaş, taksi ve araç kiaralarak ulaşım sağlanabilir. Tüm şehirlerden otobüsler Hatay’a sefer düzenler. Fakat İstanbul, Ankara gibi şehirler için uzun bir yolculuk olacağını unutmayın. Hatay ile İstanbul arası özel araçla 12 buçuk saate yakın sürer. Ankara’dan 8 saate yakın bir yolcukla şehre gelinebilir.

Hatay Mietwagen Zustellpunkte und Flughäfen

Hatay Rent A Car bietet 5 verschiedene Zustellpunkte und einen kostenlosen Flughafentransfer.

Hatay Büro Übergabe
Elit Büro
Hatay Busbahnhof Übergabe
Otogar
Hatay Havalimanı
Havalimanı

Was zu essen, was zu trinken?

Hatay Mietwagen in die Stadt kam, was zu essen, was zu trinken?

Hatay Çardak Restaurant
Çardak Restaurant
Zarif Cad Arsuz Çayı kenarı
Seafood Restaurant
Wegbeschreibung Abrufen
Hatay Esinti Cafe
Esinti Cafe
Madenköy Sahil
Hatay Yeşil Vadi Cafe & Piknik
Yeşil Vadi Cafe & Piknik
arsuz Arsuz Hüyük Nehri
Hatay Tatlana Kafe Patisserie
Tatlana Kafe Patisserie
Gözcüler Mah Şok Karşısı
Hatay Ş𝖆𝖒𝖎 𝕺𝖙𝖊𝖑 𝕽𝖊𝖘𝖙𝖆𝖚𝖗𝖆𝖓𝖙&𝕭𝖆𝖗
Ş𝖆𝖒𝖎 𝕺𝖙𝖊𝖑 𝕽𝖊𝖘𝖙𝖆𝖚𝖗𝖆𝖓𝖙&𝕭𝖆𝖗
Cumhuriyet